reklama
reklama
22. 5. 2012 | poslední aktualizace: 22. 5. 2012  20:06

Časová osa: vývoj hazardu v Česku

V jásotu kolem zadržení středočeského hatemana Ratha zanikla událost, která by zaniknout neměla: vláda vzala zpět své dva měsíce staré rozhodnutí, kterým po Kalouskovu ministerstvu požadovala dodržování zákona ohledně hazardu.
Data
Data
blog o datové žurnalistice
Ministr financí Miroslav Kalousek
Ministr financí Miroslav Kalousek
foto: Matěj Hollan

Před dvěma měsíci udělila vláda rozpočtové odpovědnosti, práva a boje proti korupci důtku svému ministrovi financí. Šlo o hazard: zavedená praxe povolování herních přístrojů totiž podle ombudsmana odporovala loterijnímu zákonu, vnitřním pravidlům samotného ministerstva a Ústavě ČR. 

Nečas proto Kalouskovi uložil nápravu. Ministerstvo mělo

  • zrušit povolení tam, kde automaty zakázaly obce,
  • snížit maximální sázku na jednu hru u videoloterijních terminálů z 1 000 Kč a u rulety z 50 000 Kč na pět korun,
  • snížit dobu povolení z deseti let na jeden rok. 

To vše se mělo změnit do 14. května a mělo vést k odstranění 90 procent současných automatů.

Teď to ale vypadá, že Nečas na Kalouska zvedl prst (ukazováček) úplně omylem. Vláda na přání ministra financí rozhodla, že se zatím nemusí řešit nic, všechno počká do června a pak se opraví najednou - novým zákonem. Podstatně mírnějším, než vyžadovala březnová důtka.

Velmi podobný vývoj měla všechna opatření, která měla vést k regulaci hazardu. Žádný pokus o regulaci se zatím ministerstva vážněji nedotkl. Pěkně je to vidět na časové ose vývoje hazardu, kterou jsme dali dohromady společně s projektem Mapy hazardu. Další podrobnosti k hazardu se dozvíte přímo tam.

UPDATE: Vyjádření Ministerstva financí

Pouhým studiem veřejného dokumentu, kterým je usnesení vlády č. 156 lze dojít k nezpochybnitelnému závěru, že toto usnesení v žádném případě neukládá, aby v souladu s loterijním zákonem zahájilo s provozovateli hazardních her řízení o odnětí již uděleného povolení k provozu hracích automatů, ale týká se výhradně otázek technických parametrů a délky povolení u provozování přístrojů od výherních hracích přístrojů odlišných. 

Ještě důrazněji je nutno ohradit se proti lživé informaci, spočívající v tom, že MF zůstává v nečinnosti a nerealizuje opatření uložená výše uvedeným vládním usnesením. Ministerstvo financí úkol uložený tímto usnesením splnilo a zahájilo správní řízení se všemi provozovateli těchto technických zařízení. Šlo tedy o administrativně velmi náročný úkol, k jehož splnění bylo potřeba zahájit několik stovek správních řízení. Všechna tato řízení byla v řádném termínu zahájena a úkol vlády tak byl splněn.

Tomáš Zídek, náměstek ministra financí


UPDATE: Reakce Petra Vrzáně

Na článek reagoval vlastním textem i Petr Vrzáň, jedna z nejpovolanějších osob: bývalý ředitel Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi na Ministerstvu financí (působil zde v letech 2006-2010), dnes šéf Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů. Ze své současné pozice hrozí státu vymáháním desetimiliardové škody, způsobené hazardním firmám častými změnami loterijního zákona.

Autoři: Data, Matěj Hollan
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Časová osa: vývoj hazardu v Česku (Jana)
V USA mají Vegas a Foxwoods a jednou za uherskej rok tam jít je...
Ale do prkýnka, vždyt je to jednoduché. (loula)
Prostě do heren nechodit.
Je Ing. Petr Vrzáň nadále zástupce ředitele odboru a vedoucí oddělení? (Jan Mazánek)
Neaktuální nebo střet zájmů? Překvapil mě nyní zobrazovaný text...
Tak z diskuze vyplývá, v rozporu s článkem, že (Martin2)
1. Máme tady stále málo heren 2. Provozovatelé heren mají těžký...
Tak zákon o omezení hazardu v tichosti neprošel (Blažena)
proto má pan Kalousek radost, že to lidé nezaznamenali, protože...
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama