reklama
reklama
21. 6. 2012 | poslední aktualizace: 21. 6. 2012  15:52
Jak změnit Staroměstskou radnici?

Studenti navrhovali dostavbu Staroměstské radnice. Přejí si novou ikonu Prahy

Už více než sto let hledá Praha podobu přestavby dnes již vyhořelého křídla Staroměstské radnice. S novými nápady nyní přišli studenti z ČVUT. Místo dnešního nevzhledného parku navrhují budoucí architekti kinetický mrak.
Vojtěch Kubát
Vojtěch Kubát
redaktor
Čtěte více o: výstava | ČVUT | architektura
Dostavba Staroměstské radnice podle studentů architektury
Dostavba Staroměstské radnice podle studentů architektury
foto: ČVUT - ateliér Šenberger-Smitka

Jak má vypadat dostavba pražské Staroměstské radnice? Na tuto otázku hledají radní odpověď už od devatenáctého století. S možným řešením nyní přišlo sedmnáct studentů architektury ze Stavební fakulty ČVUT.

Přímo v prostorách Staroměstské radnice je od středy otevřená výstava ateliéru Šenberger-Smitka, jehož studenti se v uplynulém semestru zabývali právě dostavbou vyhořelé části jedné z pražských dominant.

Vedoucí studentů chtěli originál

Stejně jako v minulosti Josef Gočár nebo Jiří Štursa, také současní studenti architektury přišli s novátorskými návrhy.

"Neměli jsme ambici navrhovat domy, ale hledat novou konstrukci," říká jeden z vedoucích ateliéru Daniel Smitka. "Smysl moderní architektury tkví v možnosti poskytnout kolemjdoucím určité prožitky."

"Proto jsme se rozhodli, že studenty nebudeme vést k tomu, aby navrhovali klasické domy. Chtěli jsme, aby vytvořili kinetické mraky. Objekty, které mají minimální kontakt se zemí a které na dané místo přinášejí něco nového. Už jen samo zadání tak vedlo studenty k tomu, aby přišli s něčím odlišným," dodává Smitka

Podle vyučujících se také jejich záměr uskutečnil. "Všechny výsledné projekty navozují nové a osobité emoce. Myslíme si, že mají prvky dobré moderní architektury," chválí práci studentů Smitka.

Otisk dnešní doby

Prezentované návrhy se skutečně vymykají. Podle studentů by tak Staroměstské náměstí mohla v budoucnu zdobit budova jako vystřižená z učebnice moderní architektury.

537 NÁVRHŮ

Od konce 19. století bylo vypsáno celkem osm architektonických soutěží, které se zabývaly dostavbou vyhořelé částí pražské radnice.

Více než patnáct set architektů přišlo v průběhu téměř sta let s 537 návrhy nové části Staroměstské radnice. Zdaleko nešlo o projekty, které by se snažily vyhořelou část nahradit v původní podobě.

Známá je pyramida funkcionalistického architekta Josefa Gočára. S ještě kontroverznějším nápadem přišel v roce 1987 bývalý ředitel Národní galerie Milan Knižák. Podle jeho návrhu by nad částí staré Prahy vznikl obří most, který by ústil právě v místě bývalého křídla radnice.

"Město se chystá postavit chybějící část v původní, novogotické podobě. My máme na věc odlišný názor. Většina domů na Staroměstském náměstí se svým stylem, stejně jako dobou vzniku, zcela odlišuje. Proto jsme se rozhodli otisknout do nové části radnice dnešní dobu," vysvětluje jeden z organizátorů výstavy Dominik Syrový.

Je to realizovatelné

I sami autoři uznávají, že jsou jejich práce vcelku kontroverzní. "To ale neznamená, že by podle nás nové křídlo staré pražské radnice nemělo vypadat tak, jako naše návrhy," říká další studentka Eva Fialová.

"Všechny ty projekty jsou určitě realizovatelné," myslí si Dominik Syrový. "Problém je s památkáři, kteří zastávají názor, že by tam mělo stát něco historizujícího."

"Co kdyby tam ale místo toho vyrostla nová ikona Prahy, jako je třeba Tančící dům? Praha má podobných budov hrozně málo. Proto jsme se odhodlali k takto osobitým návrhům.

Výstava sedmnácti výsledných prací je k vidění v Galerii hl. m. Prahy na Staroměstském náměstí až do 16. července.

Autoři: Vojtěch Kubát
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Ten park mi nijak nevadí. (anonym)
A ta malá radnice taky ne. Je v tom určitá myšlenka, která má...
Re: Studenti navrhovali dostavbu Staroměstské radnice. Přejí si novou ikonu Prahy (J.Stratil)
To není park, ale proluka po násilně zničeném a vybouraném radničním...
Studenti navrhovali dostavbu Staroměstské radnice. Přejí si novou ikonu Prahy (anonym)
Hrůůůza !!!!
100x opakovaná lež... (J.S.)
Jak se tak člověk rozhlíží kolem sebe, skutečně nejobyvatelnějšími...
A co říkáte na toto, pane chytrý (J.S.)? (san miguel)
http://www.earch.cz/clanek/7779-prehlidka-diplomovych-praci-1-misto.aspx?gallery
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama