reklama
reklama
21. 6. 2012 | poslední aktualizace: 21. 6. 2012  16:47
EU omezí dotace na akvaparky

EU omezí dotace na akvaparky a soukromé hotely a cyklostezky končící v poli

Pumpování miliard do cestovního ruchu v Česku skončí. Evropská unie už nechce financovat projekty, které jsou více soukromým byznysem, než že by byly veřejně prospěšné.
Čtěte více o: eurodotace | cestovní ruch | EU
Dosud zřejmě nejdražší cyklostezkav zemi vyrostla v Praze-Vysočanech.
Dosud zřejmě nejdražší cyklostezkav zemi vyrostla v Praze-Vysočanech.
foto: HN - René Volfík

Evropská unie už nebude financovat cyklostezky končící v poli, prázdné akvaparky a kongresová centra bez hostů. Bruselští úředníci chtějí, aby evropské peníze v novém programovacím období (2014–2021) pomáhaly vytvářet nová pracovní místa a rozvíjet střední podnikání.

HN zjistily, že v nové hospodářské strategii proto už Brusel nepočítá s podporou cestovního ruchu v takové míře jako doposud – na projekty z této oblasti zatím do Česka přiteklo 23,4 miliardy korun.

V původních plánech přitom unie s podporou cestovního ruchu nepočítala vůbec, členské státy včetně Česka se s tím však nechtějí smířit.

"Zatím se o tom stále jedná, teď to vypadá, že cestovní ruch a kultura budou moci být financované, ale jenom za podmínky, že jsou součástí nějaké širší strategie rozvoje území a prokazatelně například přispějí k růstu zaměstnanosti. Platí, že to nemohou být izolované věci," nastínil první náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun, jak by mohla Evropská komise vyjít žadatelům vstříc.

Podle informací HN se rozhodne už příští úterý, kdy se v Lucemburku sejdou ministři pro místní rozvoj. Ti podle všeho schválí i jedenáct hlavních oblastí, kam by měly peníze jít.

"Jedná se například o podporu zaměstnanosti, zvyšování konkurenceschopnosti malých a středních podniků, posílení výzkumu, vývoje a inovací," upřesnil náměstek ze stejného úřadu Michal Janeba.

Pumpování miliard do cestovního ruchu opakovaně kritizovali starostové, jejich porcování na krajských regionálních radách jim přišlo mnohdy nespravedlivé.

"Jen v roce 2010 žádaly obce a města našeho regionu peníze na opravy budov a silnic či na školy a školky. Jenže uspěla jen čtvrtina žádostí za 480 milionů Kč. Ovšem stejné peníze připadly podnikatelům v cestovním ruchu. Z toho jen na privátní golfová hřiště šlo 162 milionů korun," říká starosta obce Vysoké Pole Josef Zicha (STAN).

Třeba Liberec teď unii žádá o stopadesátimilionovou dotaci na rozšíření městského bazénu. Sama mluvčí města Pavlína Stránská přiznává, že Liberec se do stavby pustil právě proto, že dosáhne na euromiliony a z městské kasy půjde jen patnáct procent z celkové ceny. V Liberci už přitom jedno vodní centrum je.

"Jde o službu veřejnosti," zdůvodnila žádost Stránská.

Co všechno se v Česku postavilo za eurodotace? Více informací najdete ve čtvrtečních Hospodářských novinách.

Čtěte více v Hospodářských novinách
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
EU omezí dotace na akvaparky a soukromé hotely a cyklostezky končící v poli (KANCELÁŘ PRO POTÍRÁNÍ BLBOSTI MILOUŠOVIT)
PŘI INSTITUCIALIZOVANÉM PLÝTVÁNÍ PROSTŘEDKY Z VEŘEJNÝCH ZDROJŮ...
Konečně aspoň jedna dobrá zpráva! (:o))
Už to vypadalo, že jsou v Česku prioritní jen investice pro rozežranost...
třeba bytová výstavba soc dem (krást se bude jinde)
nový kvartýr chce každý, nejlépe v praze, to jedině soc dem zajistí,...
EU omezí dotace na akvaparky a soukromé hotely a cyklostezky končící v poli (anonym)
To je škoda. Já bych chtěl víc cyklostezek které nikam nevedou....
souspta ciklostezek začíná u čističky odpadních vod (굘)
a končí dva km za ní, kdo by se nechtěl nabažit krásných požitků...
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama