reklama
reklama
21. 6. 2012 | poslední aktualizace: 21. 6. 2012  17:34

Kamenných heren a kasin ubývá, sílí nezdaněné on-line sázení po internetu. Státu tak utíkají miliardy

I nelegální internetové sázení má neblahé sociální dopady na města a obce. Ty však za to jako kompenzaci neobdrží ani korunu
Současný loterní zákon ani nový vládní návrh zákona o provozování sázkových her neupravuje on-line sázkové hry, a tedy ani jejich zdanění a odvody. Místo regulace a zprůhlednění se sázení po internetu začíná stále více šířit a reklamy na něj se objevují už i v médiích. Státu i obcím tak utíkají peníze, podle odhadů by mohlo jít až o 10 miliard korun.
Z dnešního kulatého stolu k problematice hazardu, uspořádaného Svazem měst a obcí ČR.
Z dnešního kulatého stolu k problematice hazardu, uspořádaného Svazem měst a obcí ČR.
foto: archiv SMO ČR

Také tyto informace zazněly v dnešní diskusi u kulatého stolu, který na toto téma uspořádal Svaz měst a obcí ČR. Setkání se zúčastnili i zástupci Ministerstva financí, neziskového sektoru, senátoři i provozovatelé sázkových her.

„Kamenných heren a kasin bude i pod vlivem zákazů v obcích stále méně. Jejich místo zaujmou hry na internetu. Je nezbytné, aby nový zákon vyřešil jejich zdanění a aby i z nich měly města a obce příjmy. Také hraní na internetu, byť z domova, totiž má své sociální dopady, které se projevují ve městech, kde hráči žijí,“ upozorňuje předseda Svazu měst a obcí a kladenský primátor Dan Jiránek.

V tomto úsilí jsme se Svazem na jedné lodi,“ potvrzuje sekretář asociace provozovatelů heren a kasin Unie herního průmyslu ČR-UNASO Andrej Čírtek a dodává: „Internetová kasina sídlící v zahraničí nabízejí českým hráčům sázkové hry bez české licence, bez regulace a bez toho, aby odváděly státu korunu na daních. České firmy musí platit daň přes 20 procent z obratu a pokud nabízí sázky na internetu, musí se každý jejich nový hráč registrovat na kamenné pobočce s občankou. To je zvýhodnění zahraničních nelegálních hazardních portálů.

Tento rok přitom pravděpodobně prolomí tržby nelegálních provozovatelů sázkových her na internetu od českých hráčů 10 miliard Kč. To je víc než čtvrtina tržeb celého odvětví sázkových her a loterií v Česku.

Svaz velmi negativně vnímá také nemožnost úplné regulace reklamy na hazard, která zaplavuje města a zejména šíření nelegálního provozu loterií prostřednictvím různých internetových kiosků, nevýherních zábavních terminálů a dalších zařízení,“ říká Jaromír Jech, výkonný místopředseda Svazu. „Požadujme proto po státu, aby proti těmto daňovým únikům rázně zakročil.

Autoři: (tz, rš)
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama