reklama
reklama
26. 6. 2012 | poslední aktualizace: 26. 6. 2012  16:30
Vláda zrušila vyvlastnění. Jen naoko

Nečasova vláda schválila zrušení vyvlastnění pozemků v zájmu státu. Jen naoko

Vláda schválila novelu horního zákona, která má posílit práva vlastníků nemovitostí v oblastech, kde se těží uhlí. Po úterním jednání kabinetu o tom informovala místopředsedkyně vlády Karolína Peake (LIDEM).
Nikita Poljakov
Nikita Poljakov
redaktor
Čtěte více o: Czech Coal | vláda | vyvlastnění
Poslanec Milan Šťovíček
Poslanec Milan Šťovíček
foto: ČTK

Majitelé domů nad ložisky hnědého uhlí a dalších nerostů by do budoucna mohli žít bez obav z vyvlastnění majetku státem kvůli důlní činnosti. Těžbou nejohroženější Horní Jiřetín novelu vítá, musí ale ještě projít legislativním procesem.

"Navržená novela řeší úpravu střetu zájmů mezi ochranou soukromého vlastnictví a využíváním nerostného bohatství. Předložené řešení výrazně posiluje ochranu práv vlastníků nemovitostí potenciálně dotčených těžbou vyhrazených nerostů," stojí ve schváleném návrhu.

Dohoda Nečase se Šťovíčkem

Novela malého horního zákona, kterou schválila vláda, má majitele pozemků nad ložisky nerostných surovin ochránit před vyvlastněním. Zákon je dohodou mezi premiérem Petrem Nečasem a poslancem Věcí veřejných a starostou Litvínova Milanem Šťovíčkem. 

Vyvlastňovací paragraf se ale má do horního zákona vrátit s jeho velkou komplexnější novelou.

"Jde o dohodu pana premiéra s panem Šťovíčkem, že vyvlastnění s malou novelou zákona zrušíme. Ta podmínka je obsažena i v koaliční smlouvě. S panem Šťovíčkem jsme ale zároveň domluveni, že paragraf se v modernizované podobě vrátí s velkou novelou zákona," potvrdil HN ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, který malou novelu dnes nese na jednání vlády.

Zrušení vyvlastňovacích paragrafů znamená, že stát by již neměl mít možnost se dostat k nerostným surovinám, ani kdyby to považoval za veřejný zájem. Museli by s tím nejprve souhlasit majitelé pozemků, které se nad ložisky nerostných surovin nacházejí. Novela se netýká pouze uhlí, ale všech nerostných surovin v Česku.

"Je to výsledek koaliční dohody, že se do 30. června předloží do Poslanecké sněmovny novela horního zákona, která odstraní možnost vyvlastňování a dalších omezení vlastnických práv majitelů nemovitostí v dobývacích prostorech,“ řekl HN premiér Nečas.

Politika v. racionalita

Kubovi ani dalším politikům však není jasné, proč by se měly tyto paragrafy rušit na dobu určitou. „V tomto případě bohužel politika vítězí nad racionalitou,“ říká, čímž odkazuje na koaliční smlouvu, ve které je ukotveno odstranění vyvlastnění. Právě tento bod smlouvy Šťovíček prosazoval nejaktivněji. Jeho vyjádření se nepodařilo sehnat.

Předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Milan Urban tvrdí, že schválení malé novely horního zákona je součást dohody mezi Nečasem a Šťovíčkem, jenž premiérovi za zrušení vyvlastňovacích paragrafů slíbil svou podporu při schvalování zákona o církevních restitucích. "Novelu budou chtít projednat před hlasováním o restitucích ve zrychleném čtení,“ míní Urban.

Autoři: Nikita Poljakov
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
NE (Reno)
Stát by neměl mít právo komukoliv vyvlastnit jeho majetek! On...
Nečasův kabinet chce zrušit vyvlastnění pozemků v zájmu státu. Ale jen na oko (Zee Prime)
"Dobro většiny musí mít přednost před dobrem menšiny, nebo jednotlivce."...
vyvlastnění je (Wlasta)
ve STAVEBNÍM nikoliv v Horním zákoně, který se na stavební odkazuje.
Nečasův kabinet chce zrušit vyvlastnění pozemků v zájmu státu. Ale jen na oko (anonym)
marx na jhrad !!!!!!!!!!
za husáka bylo líp, (anonym)
nikdo nic neměl, nebylo co komu závidět, dršťková byla z drštěk...
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama