reklama
reklama
3. 7. 2012 | poslední aktualizace: 3. 7. 2012  19:59
Zelené dotace dostalo 64 tisíc žadatelů

Stát už v programu Zelená úsporám vyplatil 15 miliard. Peníze šly na každou správně podanou žádost

Kdo si chce pořídit nový kotel nebo zateplit dům a řádně požádal o příspěvek, bude mít peníze na účtu. Program Zelená úsporám vyhověl všem 64 tisícům žadatelů a rozdělí mezi ně celkem 15 miliard korun. Další peníze půjdou do zateplení veřejných budov.
Zateplovani
Zateplovani
foto: Archiv

Lidé, kteří požádali v programu Zelená úsporám o dotace na zateplení či výměnu starých kotlů, si mezi sebou rozdělí 15 miliard korun.

Celkem o příspěvek požádalo 64 tisíc lidí a podle ředitelky Státního fondu životního prostředí Radky Bučilové je už jisté, že všechny řádně podané, realizované a doložené projekty soukromých domů a bytových domů budou proplaceny. Dalších 350 milionů korun možná dostanou veřejné budovy.

"K 10,6 miliardy korun, vyplaceným k 31. prosinci 2011 na účty více než 50 tisíc žadatelů, přibylo v letošním roce dalších 4,6 miliardy korun a dalších 14 tisíc proplacených žádostí," uvedla Bučilová.

Zároveň připomenula, že fond na zateplení v letošním roce vyčlenil v programu Zelená úsporám 200 milionů korun určené pro veřejné budovy, hlavně školy, nemocnice, domovy pro seniory nebo kulturní střediska.

Vláda navíc v červnu schválila prodej dalších emisních povolenek z rezervy pro nové účastníky energetického trhu. Zisk z jejich prodeje má opět směřovat do energetických úspor ve veřejných budovách. Podle odhadu ministra životního prostředí Tomáše Chalupy by to mohlo být dalších 350 milionů korun.

Další pokračování příští rok

Během tří let Zelená úsporám rozdělí žadatelů na zateplení a nákup efektivnějších kotlů celkem 20 miliard korun. Poslední projekty mají být dokončeny na konci letošního roku.

Zájem o dotace před rokem a půl převýšil finanční možnosti programu o osm miliard, ministerstvo proto přestalo žádosti přijímat a nevyhovělo tehdy ani žádostem o dotace na energetické úspory veřejných budov.

Další peníze do programu, který funguje na základě peněz utržených za prodej emisních povolenek Japonsku a dalším již menším kupcům, převedlo z fondu na likvidaci autovraků.

Na program má navázat pokračování Zelené úsporám z peněz vytěžených z aukcí povolenek, které začnou příští rok. Chalupa minulý týden ujistil starosty, že v novém programu bude jednu z hlavních rolí hrát podpora rekonstrukcí a výstavby veřejných budov.

"Program bychom chtěli otevřít v polovině příštího roku. Čerpat z něho budou moci i soukromí žadatelé," uvedl Chalupa.

Autoři:
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
tohle nema byt zeleny a strana zeleni ma byt zeleni mozci (anonym)
gbhzjdgnejjn ghnr snwešě zšz jo
To je divné (anonym)
234 000Kč na jedn byt nebo dům. Není to nějak moc?
Většinou lidi žádali (Není)
kombinaci A+C t.j zateplení -20% a ekologickej kotel + zaplacení...
Není (anonym)
Znamená to že pruměrný dům či byt o ploše cca 200m čtverečních...
Neprilis uspokojiva bilance. To bylo narizeni uredniku a ne odborniku na natlak lobby vyrabejici styropor. (Ratal)
Po zatepleni obytnych prostor domu je maximalni uspora tepelne...
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama