reklama
reklama
12. 7. 2012 | poslední aktualizace: 12. 7. 2012  09:14
Schváleno: Omezení poslanecké imunity

Vláda dala zelenou omezení poslanecké imunity. Po verdiktu nad Parkanovou

Novela ústavy ruší doživotní imunitu poslanců, senátorů a ústavních soudců. Pod návrh se ještě jako místopředsedkyně sněmovny podepsala také Vlasta Parkanová (TOP 09), kterou poslanci ve středu vydali k trestnímu stíhání v kauze pořízení letadel CASA pro českou armádu.
Čtěte více o: vláda | imunita | novela | Ústava
Premiér Petr Nečas
Premiér Petr Nečas
foto: ČTK

Vláda se ve středu večer podle očekávání souhlasně postavila k poslaneckému návrhu na omezení imunity zákonodárců. Návrh odpovídá tomu, který nedávno neschválil Senát, a podepsaná je pod ním předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), její místopředseda Lubomír Zaorálek (ČSSD) a předsedové poslaneckých frakcí. Novela ústavy ruší doživotní imunitu poslanců, senátorů a ústavních soudců.

Pod návrh se ještě jako místopředsedkyně sněmovny podepsala také Vlasta Parkanová (TOP 09), kterou poslanci ve středu vydali k trestnímu stíhání v kauze pořízení letadel CASA pro českou armádu. Její stranický kolega a ministr financí Miroslav Kalousek vzápětí oznámil, že připravuje vlastní návrh na úplné zrušení poslanecké imunity, která podle něj vydáním Parkanové fakticky přestala existovat.

Předkladatelé návrhu, který ve středu podpořila vláda, připomínají, že stejný návrh již jednou sněmovna schválila, ale Senát ho zamítl. "Zřejmě jen absence značné části senátorů při hlasování byla důvodem, proč novela přijata nebyl –, a proto ji ve stejném znění navrhovatelé předkládají znovu," stojí v důvodové zprávě.

Podle informací ČTK vláda zároveň doporučila sněmovně, aby do návrhu zapracovala úpravu, která vyloučí možnou retroaktivitu. Takové přechodné ustanovení by mělo určit, že se nová pravidla imunity budou vztahovat pouze na případy poslanců, senátorů a ústavních soudců, jejichž mandát vznikne po nabytí účinnosti navržené právní úpravy.

 

Dvě jiné novely týkající se omezení imunity se nyní nacházejí v Senátu, který o nich bude rozhodovat na své červencové schůzi. Jednou z nich je návrh ODS, která chce imunitu omezit pouze na projevy a hlasování v parlamentu. Druhý senátorský návrh, který prosazuje ČSSD, počítá se zrušením doživotní imunity. Senát v dubnu naopak návrh na zrušení imunity neschválil.

Autoři: ČTK, vnj
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Kalousek připravuje vlastní návrh ... (Kodl)
...převedeno do srozumitelné řeči : Každé oddálení je pro lumpy...
Senát (Honza)
to stejně zadře,takže bych nic neslavil...
MĚJTEŽ NÁS PO ZÁSLUZE ZA KOHO CHCETE, JENOM NE ZA ZLOČINCE NA HLAVU PADLÉ, KTEŘÍ BY JSME NEVYUŽILI ZÁKONNÝCH PODMÍNEK PRO ZLOČIN (Zločinecké spříseženectví v mezích zákon)
ŽE JAKO PARLAMENTNÍ ZASTUPITELÉ MINISTRANTI VLÁD SPRAVUJEME VEŘEJNÁ...
Antl v nedávným rozhovoru (Vlastík)
přímo tvrdil že dost poslanců a senátorů kandiduje jenom proto...
I KDYŽ POZDĚ,PŘECE JEN LÍP,NEŽ NIKDY. (felix.julec)
Policii držím pěsti aby měla trpělivost a začala sbírat tato individua...
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama