reklama
reklama
12. 7. 2012 | poslední aktualizace: 12. 7. 2012  14:17
Cesta "dobytčáků" uctí památku Židů

Transporty Židů připomene historický vlak. Podívejte se, jak vypadá

Osud Židů odvezených nejen do Terezína a Osvětimi uctí cesta dobového vlaku taženého parní lokomotivou. Historické "dobytčáky" budou od 13. do 27. července k vidění v několika městech po celém Česku. Akce se koná v rámci festivalu Devět bran.
Martina Součková
redaktorka
Čtěte více o: Židé | transport | vlak | Terezín | Osvětim | holokaust
Historický vlak Lustig
Historický vlak Lustig
foto: HN - Matej Slávik

Historický vlak Lustig připomene nacistické transporty Židů do koncentračních táborů. Ve druhé polovině července navštíví mnoho českých nádraží, ale zavítá i do německého Wannsee nebo polského Krakova a Osvětimi.

Pro návštěvníky jsou připraveny výstavy a filmové projekce přímo v historických "dobytčácích", kterými byli Židé převáženi do táborů. V dalším speciálně upraveném vagonu členové Divadla pod Palmovkou představí hru Arnošta Lustiga Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou.

Připomínková cesta vlaku je zařazena do třináctého ročníku festivalu Devět bran, který trvá celý rok a připomíná českou i světovou židovskou kulturu. "Hlavním úkolem tohoto projektu je upozornit na novou formu antisemitismu, a to popírání holocaustu. Chceme ukázat na to, že to tu bylo, a varovat před těmito projevy lidstva," vysvětlit ředitel festivalu Devět bran Pavel Chalupa.

Cesta z Bubnů do Terezína aneb Vlak do nenávratna

Vlak, který v pátek vyrazí z pražského Bubenského nádraží, potáhne parní lokomotiva. Za ní budou tzv. dobytčáky z muzea v Lužné, kterými byli právě z Bubnů odváženi Židé do koncentračního tábora v Terezíně. V další třech vagonech je nainstalována historická expozice.

Poslední vůz je upraven pro představení Divadla pod Palmovkou. "Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou je jedno z nejsilnějších a nejlepších děl Arnošta Lustiga. Navíc se odehrává ve vlaku," vysvětlil volbu hry Chalupa. S představením vlak postupně navštíví nádraží například v Ostravě, Zlíně, Brně, Liberci nebo v Kolíně nad Labem.

V letošním roce je festival Devět bran, který pořádá i mezinárodní konference na židovské téma, zaměřen na španělskou židovskou kulturu, v příštím roce bude hlavním tématem Polsko. Pokud se letošní jízda Vlaku Lustig aneb Vlaku do nenávratna osvědčí, plánuje Chalupa další cestu i příští rok, tentokrát s novou inscenací.

reklama
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama