reklama
reklama
13. 7. 2012 | poslední aktualizace: 13. 7. 2012  12:37
Poslanec: Nečas měl dát Kalouskovi štulec

Nečas měl dát štulec Kalouskovi, který připravil balík daňových zákonů, říká poslanec

Poslanci schválili soubor zákonů, které mají zvýšit daně. Balíček rozštěpil vládnoucí ODS. Dokonce se hovoří o revoltě proti premiérovi Petru Nečasovi. O co jde? Ptali jste se poslance Michala Doktora, který z ODS vloni odešel.
pek
Čtěte více o: poslanec | ODS | daně | Nečas Petr | spor
Michal Doktor
Michal Doktor
foto: Jan Schejbal

V nejsilnější vládní straně to vře. Někteří poslanci ODS se otevřeně postavili proti předsedovi strany a premiérovi Petru Nečasovi. Nelíbí se jim zvyšování daní, které vláda v pátek definitivně prosadila ve sněmovně.

Jde o celý balíček norem, který má zavést takzvanou milionářskou daň pro bohaté, omezuje výdajové paušály pro živnostníky a zvyšuje DPH na 15 a 21 procent.

Poslanci ODS se proti Nečasovi otevřeně postavili poprvé od voleb. Někteří premiéra na úterním jednání klubu tak rozčílili, že dokonce zvyšoval hlas a používal velmi expresivní výrazy. Během jednání rozhořčený Nečas podle informací Hospodářských novin dokonce vyzval nespokojence, ať ho z čela ODS odvolají.

Proti svému premiérovi, který požadoval bezpodmínečnou poslušnost při hlasování o daňových změnách, se otevřeně postavilo jen několik poslanců, v neformálních rozhovorech ale premiéra kritizuje téměř polovina klubu.

Proti milionářské dani a dalším daňovým změnám vystupuje i poslanec Michal Doktor, který už v současnosti není členem ODS. Ze strany vystoupil vloni na podzim poté, co premiér Nečas jmenoval ministrem průmyslu Martina Kubu.


Co si Michal Doktor myslí o vládních reformách? Mají se daně zvyšovat? Co by české ekonomice nejvíce prospělo? A jak funguje současná ODS? Ptali jste se Michala Doktora on-line.


Online rozhovor

Již není možné vkládat otázky Obnovit (přenačte stránku) Vložit dotaz
Jan Nepokoj 13.7. 10:58
Vážený pane poslanče, velice špatně se mi, jako pravicově zaměřenému člověku, hledají v politice ODS, neřku-li TOP 09 pravicové rysy politiky a politických idejí. Skutečně věříte, že můžete zvyšovat daně takovýmto způsobem, který chápu tak, že mně trestáte za úspěch a chcete, abych své podnmikání přesunul mimo Českou republiku. OK. Nerad, ale vyhovím. Své propuštěné zaměstnance pošlu na Vaše skvělé úřady práce (k čemu, prosím, jsou?), jen mi uniká z jakých peněz budete platit dávky, když nás vyštvete z republiky ven. Pan Nečas a spol. do státního rozpočtu nepřispívají ani korunou. Politika ODS je pro mě hlubokým zklamáním, což jsem vyjádřil odchodem z ODS již po volbě pana Nečase. Bohužel, nemohu říct, že Vám fandím, neboť Vy nezmůžete nic a na spostě věcí nemáte zájem, sám jste dlouho plul na vlně, která je ve skutečnosti tsunami a nebýt toho, že se stal ministrem Dr. Kuba místo Vás, byl by jste nadále podporovatelem bezpohlavní, levicové politiky (viz. projev francouzského prezidemta, jež vysoké zdanění úspěšných popsal jako "službu vlasti"). Největší službou vlasti je zatnou zuby a pracovat, pracovat a pracovat.
michal doktor 13.7. 11:09
Děkuji za otázku. Nejdříve bych rád zopakoval, že jsem z ODS odešel nikoliv proto, že jsem se nestal ministrem já (naleznete jedinou větu na téma ambice či neambice Michala Doktora na post ministra: "pan Premiér mou odpověď zná", nic víc, nic míň. A věřte prosím, že obsah soukromého rozhovoru s Petrem Nečasem zůstane nadále soukromým..., odešel jsem pro jmenování Martina Kuby. A pohlédněte prosím do mého kraje, jeho agendou se Policie ČR zabývá hned v několika položkách. Pak mi nezbývá než dopovědět, že pro zvyšování daní, zavedení milionářské daně, rušení stropů, úpravu paušálů aj. hlasovat nebudu..
Jan 13.7. 11:01
Dobrý den,
nevím kdo všechno je v ODS proti zvedání daní a zavádění nových. Ale chtěl bych vám srdečně poděkovat a doufám, že se tak ODS nakonec zachová jako celek. Jakožto pravicově smýšlející člověk totiž v ČR (ale i Evropě) už jen velmi težce hledám stranu, která by byla oprvadu pravicová (tedy pro volný trh a nízké daně) a nebyla zároveň extrémistická. Popravdě kroky ODS v oblasti daní moc nechápu (tedy nechápu i jíné), pomalu je jedno jestli volím ODS nebo ČSSD výsledek je stejný. Možná by to chtělo inspiraci v Estonsku nebo Lotyšsku.
michal doktor 13.7. 11:16
Neumín, a nemohu mluvit za ODS, ani v oblasti daní. To je bitva, kterou si musí moji kolegové vybojovat sami. Já návrh nepodpořím, řekl jsem to opakovaně. Navíc je návrh, který sněmovna projednává, záměrně připravena jako mix, není možné hlasovat o každé jediné části zvlášť, to považuji za zvláště záludné. Útok na jednotlivost je útokem na celek, možná proto se někteří poslanci ODS ocitli v tak vypjaté pozici. Petr Nečas jejich postoje považuje za útok na vládu, měl ovšem dát štulec ministru financí, ten tuto věc takto neobratně připravil ..
Petr 13.7. 11:01
Dobry den pane poslance,

Nemohu pochopit jak je mozne ze ODS s TOP09 coz jsou na nasi politicke scene strany nejvice se hlasici ke kapitalismu a k odkazu treba Margaret Tatcherove, navrhuji milionarskou dan, zvysovani dani, snizovani danovych pausalu a dalsi regulaci. Vzdyt z ekonomickych ukazatelu je patrne ze jsme jiz za vrcholem Lafferovy krivky a stat drive ci pozdeji uspesne zlikviduje produktivni vrstvu. Podil statu na ekonomise je dnes 42 %. Kolik procent je podle vas jiz neunosne ? Kde je vize jedoducheho efektivniho statu ? Neni vam trapne jako clenovi pravicove strany zvednout pro neco takoveho ruku ?

Druha otazka - muzete mi prosim vyjmenovat alespon 3 veci ktere ODS navrhla a prosadila od voleb pro usnadneni podnikani v CR ?

Dekuji
michal doktor 13.7. 11:19
Já to neumím pochopit rovněž, proto návrh nepodpořím. Procházíme fází hospodářské recese, v této době zvyšovat daně má stejnou logiku jako léčit onkologického pacienta v táboře nucených prací.
Honza 13.7. 11:08
Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na to, jak lépe snížit deficit, aniž by se škrtalo důchodcům A jaké jsou tři, čtyři největší výdajové položky státního rozpočtu? Dík.
michal doktor 13.7. 11:39
Česká ekonomika je orientovaná na export. Takové zaměření - a je správné, vyžaduje vysokou konkurenceschopnost. Promrhali jsme mnoho zdrojů, které naší ekonomice začínají chybět. 1) veřejné rozpočty pouštěly peníze do přehřáté ekonomiky v letech 2004 - 2006. 2) zdroje z prostředků "EU" byly na úrovni krajů zneužity pro dominanci regionálních skupin a jejich ekonomicko-politických zájmů, nikoliv k zvyšování efektivity ekonomiky jako celku. Deficit rozpočtu je potřeba snížit součtem afektů dvou manévrů. Prvním je zvyšování příjmů státu - veřejných rozpočtů, druhým úspory v agendách. Nemyslím však úspory celoplošné, bez úvahy. Vláda nadále vypisuje výběrová řízení způsoby, které nezajistí nejlepší ceny a nejlepší službu. Myslím tím JŘBU - jednací řízení bez uveřejnění. Zakázky jsou krájeny na dílčí segmenty a skrýván tak celkový záměr - ministr Drábek a jeho agenda... Nedívejte se prosím pouze na výdaje státního rozpočtu, musíte vidět výdaje celé soustavy veřejných rozpočtů. Výsledky hospodaření různých fondů, pojistných systémů, agentur ... mají vazbu na celkový dluh... naprosto vyčnívají výdaje na zdravotnictví a důchodový systém.
Alex. 13.7. 11:13
Dobrý den pane Doktore - rád bych věděl Váš názor na kauzu letounů Casa.
michal doktor 13.7. 11:44
Žaloba je postavena naprosto hloupě. Absolutně hloupě. Tím neobhajuji způsoby, kterými byla vojenská technika nakupována. Tady ovšem nesou politickou odpovědnost ministři většiny politických stran.
Vlasta 13.7. 11:16
Dobrý den pane poslanče.
Minulý týden jsem stejně jako Vy, ukončila své patnáctileté členství v ODS. Není mým zvykem opouštět potápějící se loď, naopak do ODS jsem vstoupila po "Sarajevském atentátu", na podporu lidí a strany, v jejíž principy jsem od jejího založení věřila. Se skřípějícími zuby jsem vydržela Topolánka, ale pohár mé trpělivosti nyní přetekl. Nemohu patřit k partě lidí, která se zbaběle vyhýbá zodpovědnosti odvolat neschopného předsedu a která se nechává řídit arogantním a agresivním grázlem Kalouskem, tak ho dnes někdo nazval ve sněmovně. ODS skončí na smetišti politických dějin a nic jiného si ani nezaslouží.
michal doktor 13.7. 11:48
Není určitě nutné abych se i já vracel k "topolánkovskému" období ODS. Již několikrát jsem ho označil za období "Znesvěcení Chrámu". Pravice a její myšlenky jsou snižovány tím, co se jako parlamentní pravice označuje.
Jan Kůrovec, Český les 13.7. 11:21
Vážený pane, dvacetiletý experiment s vládou modrých a oranžových komunistů zjevně poškodil občany České republiky. Myslíte si, že je normální aby lidé z ČR jezdili nakupovat do Německa mnohem kvalitnější a většinou i levnější potraviny?
Milan 13.7. 11:23
Dobrý den pane poslanče, jsem konzervativně smýšlející volič pracující v soukromé sféře. Mám takový dotaz: proč musí pravicová vláda v zemi, kde stát přerozděluje tak vysoké procento HDP zvyšovat jakékoli daně a neumí vyjít s vybranými penězi? Proč je tak obtížné znížit výdaje státu?
michal doktor 13.7. 11:52
Ke snižování výdajů státu - vypínání transferů příjemcům - bez ohledu na jeho typ, je potřeba mnohem větší politické odvahy. Já
jsem přesvědčený, že složená daňová kvóta v ČR je dostatečná (podíl vybraných daní na HDP země ) a s penězi se špatně hospodaří, proto nehlasuji pro zvýšení daní.
Jirka 13.7. 11:26
Pane Doktore,byl jste dlouhá léta součástí dnes již se dá říci zločinecké organizace ODS,která dopustila rozkradení republiky.Ač jsem byl její volič,dnes se za své jednání stydím.Doufám,že budete všichni schopni unést politickou odpovědnost a co bylo ukradeno bude vráceno!To jediné ekonomice pomůže,spolu znovu s vírou v právní stát!
michal doktor 13.7. 12:00
V demokratickém zřízení mají slova svou vážnost, svůj ustálený význam. To komunisté se snažili vyvrátit staré hodnoty a symboly, zpřetrhat kontinuitu, naléváním nových výkladů a nových "božstev". Zákon označuje, která z ideologií minulosti a bohužel i současnosti je zjevně zločinná, obracející lidi proti sobě, proti jejich majetkům a životům, a soudy označují, kdy se takového chování dopouští jedotlivci či skupiny. Nestavím se do role soudce nemám na to právo. Největším privatizátorem v obalsti zdravotnictví byla ministr. Součková (ČSSD), např.
Honza 13.7. 11:27
Taky bych si pral, aby se nezvysovaly dane, byly nizke odvody pro zamestnance i zivnostniky. Ale dobre vite, ze deficit SR byl na zacatku vladniho obdobi obrovsky, bezpochyby presahujici 200 mld Kc, pokud by se nezavedla okamzita opatreni. Vymazat tento deficit, kdyz ekonomika stagnuje je nadlidsky ukol. Cesi jsou navic mimoradne sporivi a opatrni. Jak uciti nebezpeci, prestanou utracet. Ted obavy citi i ti, co si mysleli, ze nikdy o praci nemuzou prijit. Myslim si, ze kdyby nebyla zvysena sazba DPH, propad vyberu by byl jeste vetsi. Urcite jsme na hrane toho, ze dalsi zvysovani dani uz vetsi vyber neprinese. Ale jake jsou jine moznosti? Drastictejsi skrty povedou k jeste vetsimu oslabeni poptavky, navic jsou politicky nepruchozi. Presto verim tomu, ze pokud prezijeme par let nutnych uspor, ekonomika bude mit sanci rust na zdravem zaklade. Klicem je vzdelavani a veda. Tam porad vyrazne zaostavame za vyspelymi zememi.
michal doktor 13.7. 12:04
Vláda by měla porozumět velkému výpadku výběru DPH v květnu letošního roku ( pouze 30,6 % kapacity loškého května !!! ), pokud se nastoluje trend, bude mít sou setrvačnost a nynější akce vlády ji prohloubí.
X-Y-Z 13.7. 11:31
jak hodnotíte odvolání ministra spravedlnosti Pospíšila?
michal doktor 13.7. 12:06
Věc samu jsem již komentoval. K odvolání byl za Topolánka, ten s i z něj dělal předložku u dveří.., já bych si J. Pospíšila do vlády nevzal. Petr Nečas ovšem celý manévr odvolání nezvládl a prohrál mediálně.
Honza 13.7. 11:33
Dobrý den,

více než podrážením nohou podnikatelů by se mělo šetřit na podporách a sociálních dávkách pro lidi předstírající hledání práce. Včera jsem měl 5 pohovorů lidí, kteří mají inzerát na úřadu práce. Přišel 1 člověk. Kolega je na tom obdobně. Většina lidí, které už přesvědčíte, že by měli nastoupit a nesedět na pracáku Vám ještě v letním období řekne, že chce nastoupit až od září, protože si chtějí užít prázdniny - do nemluvím o absolventech, kde to celkem chápu, ale o lidech kolem 45 let. Dokud bude nepracovat a brát peníze od státu bráno velkou částí populace jako bežný standard, tak tento stát nemůže fungovat. Pokud by nezaměstnaní pracovali, tak by se přece ušetřilo nejen na dávkách, ale přispěli by do státní kasy daněmi, nebo alespoň sociálním pojištěním. Ještě dodávám, že jsem ze severní moravy, kde je nezaměstnaných opravdu dost.

Děkuji Honza
Tomáš 13.7. 11:34
Dobrý den pane poslanče, v posledních letech stále slyšíme to samé, byla zadána veřejná zakázka na informační systém ten ap ak zase jiný, každé ministerstvo potřebuje nějaký a často slýcháme, jaké jsou problémy s výběrem zhotovitelské firmy a co je ještě horší kolik to stálo peněz a nakonec řádně nefunguje. Nebylo by lepší aby stát uzavřel strategickou spolupráci, nebo zakoupil nějakou přední českou programátorskou společnost (rozhodně jich tu nemáme málo), která by nadále pro stát obstarávala služby v IT? Co myslíte.
michal doktor 13.7. 12:16
Přečtěte si prosím můj projev k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě, agenda ministra Drábka. Mám stejné výhrady ikdyž nesdílím vaše řešení. Drábek jedny české dodavatele - a jejich systém fungoval dlouhá léta, vyhání a s jinými uzavírá dohodu.
Pepa 13.7. 11:41
Dobrý den,

Proč se vládní koalice (a některé marginální pravicové strany) tváří, že vládní dluh je od satana a vyrovnané rozpočty a pokud možno okamžité škrty ve vládních výdajích jsou všelékem na české ekonomické problémy? Nemyslíte si, že podstatně větším problémem je nedostatek právní jistoty a důvěryhodnosti justice a policie?

A dále: vy ještě věříte v hypotézu efektivních trhů?
michal doktor 13.7. 12:18
Dluhy finacují věřitelé, ti určují svým zájmem či nezájmem, jakou cenu bude mít váš dluh.... Pohlédněte do Řecka, Španělska, Portugalska, ... Itálie... Efektivně využitý dluh od Satana není, ten kdo ho "prožere" se mu může podívat zblízka do očí...
Tomáš Nevěřící 13.7. 11:49
Souhlasíte s tím, že ODS porušila volební sliby (nezvyšování daní) a že je tudíž pro zásadového člověka s pravicovými hodnotami za toto v budoucnu již nevolitelná?
michal doktor 13.7. 12:12
Opustila mnoho svých zásad, i personálních. Politickou odpovědnost nemohou nést novolitelní a nezvolení bubáci.
Hana 13.7. 11:50
Dobrý den, vím že za chování pana Kalouska a pana Nečase, který se ho neuštále zastává nemůžete, ale nechtělo by to navrhnout pana Kalouska na psychiatrické vyšetření? Vždyť chování jeho a pana Nečase by snas překonal je Spejbl a Hurvínek (nechci je urazit), jenže ti by neudělali tolik škody.
Zdeněk 13.7. 11:50
Dobrý den,

jsem rád že se v ODS našel alespoň někdo kdo se není ochoten smířit se stále zřejmějším příklonu ODS k socialismu, děkuji vám pane poslanče. Již několik let nejsem v reálné politice a v poslední době dokonce ani rétorice zaznamenat nějaký zásadní rozdíl mezi všemi současnými parlamentními stranami. Vláda rozpočtové odpovědnosti s největší sekerou v historii je výsměch a 'boj proti korupci' je něco tak bezrozměrného že to snad ani více nejde.

S pozdravem Zdeněk
michal doktor 13.7. 12:25
Pane Zdenku, namítám a apeluji.. Vládou s největší sekerou - jak Vy říkáte, je vláda ČSSD v níž byl B. Sobotka ministrem financí.
Dluh vytvořený v roce, kdy ekonomika šlapala + 5% a více je ekonomická a finanční zvrácenost. Ano, dnešní ministr Kalousek byl tehdy šéfem Rozpočtového výboru.... Děkuji za položené otázka a přeji hezký víkend. MD
Jiří O. 13.7. 11:54
Dobrý den,
německá, rakouská, polská i slovenská ekonomika roste. Česká je v recesi. Kde vláda udělala chybu?
michal doktor 13.7. 12:11
Zcela nám stojí projekty financované z "EU" zdrojů. V době nízkých ekonomických výkonů je každý takový výpadek velmi bolestný. Projekty realizované z "ROPů" jsou ztrátové, viz má odpověď na jinou otázku. Pokud veřejné rozpočty utrácejí peníze za, odpuste, idiotickou kampaň "usmějme se na turisty" - viz Jč, jakýpak výkon pro ekonomiku ta asi představuje.?? Plýtváme, plýtváme drahocené zdroje, mnohdy neopakovatelné...
Mirek 13.7. 11:55
Dobrý den,

můžete mi prosím vysvětlit jak je možné, že strana kterou jsem volil totálně dělá něco jíného než slibovala? Proč není zákon, který straně zakáže předkládat zákony které jsou v rozporu s předvoleními sliby? Taky to jednou může skončit tak že budete slibovat "nebudeme stavět koncetrační tábory" a po volbách je postavíte!

Děkuji
michal doktor 13.7. 12:19
Já hlasuji v souladu s programem s kterým jsem byl zvolen, za jiné mluvit nemohu.
Jiří O. 13.7. 11:56
Bojujete proti zvýšené sazbě DPH. Postavíte se i proti penzijní reformě a církevním restitucím? Tyto projekty budou stát stovky miliard. Z čeho je chcete zaplatit?
 
Autoři: pek
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Anonymové jsou fakt tupá hovada (kolík)
Co anonym, to gumová hlava. Fakt miluju kretény co debatujou mimo...
Nečas měl dát štulec Kalouskovi, který připravil balík daňových zákonů, říká poslanec (Frank)
Je to jen další blb ze strany modrého slizu a ještě k tomu hloupý....
kmotr Doktor se zase chce zviditelnit ,populista (anonym)
Ty zalez nevzdělaný debílku Doktorů z kmotrovské bývalé ODS, jen...
kecy, kecy (Jakub)
http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/vlada-mluvi-o-usporach-ale-na-odmenach-uz-rozdal
ODS (anonym)
Politiku v dělaj SYNÁČKOVÉ. .
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama