reklama
reklama
13. 7. 2012 | poslední aktualizace: 13. 7. 2012  11:32
Obžaloba dvou soudců z Litoměřic

Dva litoměřičtí soudci jsou obžalováni. Měli brát úplatky za ovlivňování kauz

Soudci Josef Knotek a Ladislav Jelínek se sami ocitnou před trestním tribunálem. Muže, kteří jsou podezřelí z braní úplatků za ovlivňování případů, totiž obžaloval státní zástupce. Trest hrozí i dalším čtyřem lidem, jejichž totožnost není známá.
Čtěte více o: Litoměřice | soud | soudce | korupce | žaloba
Soud, ilustrační foto
Soud, ilustrační foto
foto: Thinkstock.com

Lounský státní zástupce Radim Dragoun v pátek obžaloval dva soudce litoměřického soudu Josefa Knotka a Ladislava Jelínka z korupce a za zneužití pravomocí úřední osoby.

Policie je zadržela na podzim kvůli braní úplatků. Hrozí jim za to až deset let vězení. Obžalována je i soudní zapisovatelka a tři lidé, kteří jim podle vyšetřování úplatky dávali či slibovali. Podle Dragouna šlo o desetitisíce korun výměnou za podmínečné propuštění z vězení či další výhody. Soudci skončili mimo službu.

"Ve třech případech se jednalo o manipulaci s termíny trestu, v jedné věci o manipulaci se zákazem řízení a v jedné věci o ovlivnění samotného trestního řízení," uvedl k případu Dragoun.

Podle dostupných informací byl aktivnější z dvojice Josef Knotek, jenž na začátku trestního stíhání skončil ve vazbě, z níž už byl ale propuštěn, zatímco Jelínek zůstal na svobodě. Jelínek údajně na Knotkův popud urychlil podmíněné propuštění muže odsouzeného za leasingové podvody, prý za láhev whisky.

Obžaloval i soudní zapisovatelku a tři lidi, kteří podle něj byli se soudci v přátelském vztahu a upláceli je. Soudcům hrozí za přijetí úplatku a zneužití pravomocí až desetiletý trest, podplácejícím až šestileté tresty. Státní zástupce nikoho z nich nejmenoval.

Ministr spravedlnosti oba soudce loni koncem října dočasně zprostil soudcovské funkce. Na soud poté nastoupila hloubková kontrola. Odhalila pochybení také u místopředsedkyně soudu Jany Márové, která později sama rezignovala.

Neví se, kde budou souzeni

Případ budou zřejmě provázet podobné komplikace s místní příslušností soudu jako korupční skandál středočeského hejtmana Ratha.

Případ se stal v Litoměřicích, tamní státní zastupitelství se ale kvůli možné podjatosti už vyloučilo, a tak byl případ postoupený do Loun.

"Je možné, že se tím zdejší soud zabývat nebude," připustil Dragoun. V takovém případě by obžaloba zřejmě několik týdnů putovala po různých soudech, než by se našlo řešení. Jinak by podle současných lhůt mohl soud v Lounech začít zhruba do čtvrt roku.

Autoři: ČTK
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
gauneři (ferdinand)
Dejte soudcům 10násobek stejně budou úplatní jsou, nenažranci...
Soudci jsou nestranní a nezávislí (Ampo)
... vždyť proto berou královské peníze a mají doživotní imunitu....
Zavřete je a na dlouho (anonym)
Naše země je se vším v pr...i. Na co se podíváte, tam špína. Je...
Dva litoměřičtí soudci jsou obžalováni. Měli brát úplatky za ovlivňování kauz (rybář)
běličky pouším, prut mám na pořádné ryby
Podujatí budou asi všichni soudci v ČR. (anonym)
Možná by bylo dobré požádat o právní pomoc v Číně.Oni mají se...
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama