reklama
reklama
19. 7. 2012 | poslední aktualizace: 19. 7. 2012  12:19
Sociální karty se vyhnou exekucím

Dávky na sociálních kartách budou pro exekutory "neviditelné", nebudou je moci zabavit

Exekutoři nebudou moci zabavit sociální dávky na sKartách, a to ani v případě, že je na ně uvalena exekuce. Úřady práce by měly do konce roku rozdat milion těchto karet, od kterých si ministr Drábek slibuje úsporu čtvrt miliardy korun ročně.
sociální karta, ilustrační foto
sociální karta, ilustrační foto
foto: Thinkstock

Exekutoři se k penězům na nových sociálních kartách nedostanou. A to ani v případech, kdy jsou sociální dávky dlužníka exekučně postižitelné. Úřady práce začaly sKarty, přes které bude stát lidem vyplácet dávky a příspěvky, vydávat v červnu.

Exekutorská komora chce podle mluvčí Petry Báčové ujistit veřejnost, že změna způsobu vyplácení dávek neusnadní přístup exekutorů k penězům dlužníků. "Soudní exekutoři nebudou postihovat sociální dávky dlužníků uložené na sKartách," uvedla.

Bude to zaneseno i do smlouvy státu s Českou spořitelnou, která bude účty sKaret spravovat, a do občanského soudního řádu.

"Pokud jde o sociální dávky, jež nepodléhají exekuci, účty sKaret budou pro soudní exekutory 'neviditelné'. Jestliže se exekutor dotáže banky, zda vede dlužníkův účet, banka mu číslo účtu nesdělí," popsala předpisy mluvčí.

Ani dávky, u kterých je exekuce částečně možná, nemohou dlužníkovi vzít exekutoři. "Sráží se zákonem stanovená částka. Srážku a samotný výpočet její výše však provádí plátce dávky," řekla Báčová. Část peněz z dávky tedy odečte Úřad práce. Zbylou částku dostane dlužník na sKartový účet, ke kterému se již exekutor nedostane.

Úřady práce začínají nyní zkušebně vydávat stovky sociálních karet, do konce roku by jich měly rozdat milion. Peníze z karet budou moci lidé vybrat z bankomatu, převádět či vybrat u obchodníků jako cash back.

Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) už dřív řekl, že do konce roku se budou dávky dál rozesílat poukázkou. Od ledna by se za to ale už mělo platit. Zdarma by tuto službu měli nadále jen ti, kteří si pomoc od státu nebudou moci vybrat jinak.

Ministr tvrdí, že díky novince stát za rozesílání peněz ušetří čtvrt miliardy korun ročně a také "se zvýší komfort" příjemců. Takzvané sKarty dlouhodobě kritizuje Národní rada osob se zdravotním postižením, levice i odbory. Podle nich jsou karty výhodné jen pro banky.

Autoři: ČTK
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Neviditelní budou mít neviditelné dávky (anonym)
to je přece logické. :)))
Peníze na účtech OSVČ (anonym)
By měly být pro exekutory a stát také tabu! Není správné aby osoby...
Takže tak jak se většina lidí v tomto státě rodí už s dluhy (anonym)
tito se budou rodit s kreditkou?
:I (Jorg)
Proč já se, xakru, nenarodil, jako cigoš... Co by mně chybělo.....
To je jednoduché (nucleus4)
Takový život by vás intelektuálně neuspokojoval a dlouho nebavil.
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama