reklama
reklama
20. 7. 2012 | poslední aktualizace: 20. 7. 2012  09:11
Ředitelé nemocnic? Spíš Rathovy loutky

Ředitelé středočeských nemocnic byli Rathovy loutky, připustil šéf jedné z nich

O stamilionových investicích do středočeských nemocnic si rozhodovali na kraji, tvrdí šéf kolínské nemocnice Petr Chudomel. Tvrdí, že sám bez pokynů shora mohl jednorázově utratit nanejvýš dva miliony korun.
Petr Koděra
Petr Koděra
editor
David Rath
David Rath
foto: archiv HN - Vendula Fantová

Šéf kolínské nemocnice Petr Chudomel jako první zdravotnický manažer otevřeně připustil, že ředitelé středočeských krajských nemocnic neměli za bývalého hejtmana Davida Ratha prakticky žádné klíčové rozhodovací pravomoci. Nepřímo tak potvrdil to, o čem se povídalo už dávno: tedy že se ředitelé postupně stali pouhými figurkami v Rathových rukou.

„O všem podstatném se rozhodovalo na kraji. Role ředitelů byla především výkonná a organizační, mohli jsme rozhodovat o investici v maximální výši dvou milionů korun,“ řekl Chudomel serveru IHNED.cz.

Chirurg, který je současně kolínským zastupitelem za ČSSD, přiznal, že když se za svým více než tříletým působením v čele kolínské nemocnice ohlédne, může souhlasit s tvrzením, že byl do vedoucí funkce spíše jen „nainstalován“. Jedním dechem ale dodává, že nebyl pořád jen poslušný: "Měl jsem autonomní sklony a myslím, že jsem nemocnici hodně dal."

Promyšlený systém

Jeho nemocnice se podle policie stala stejně jako zařízení v Kladně či v Mladé Boleslavi součástí promyšleného systému. Bývalý hejtman Rath a jeho spolupracovníci v kraji po volbách v roce 2008 vystavěli neprůhledný systém středočeského zdravotnictví, který měl pod rouškou modernizace špitálů vysávat miliony korun ze zmanipulovaných nemocničních zakázek.

V očích kriminalistů byly plány jednoduché: na kraji sepsali projekt, spřízněná firma zorganizovala výběrové řízení tak, aby vyhrála předem dohodnutá stavební společnost a vítězství v kapse měla i firma, která nový pavilon vybavila zdravotnickými přístroji. A v ideálním případě ještě na vše přispěla EU.

Podezřelé tendry

Podezřelé tendry pořádal Středočeský kraj i v Kolíně. To už ale Ratha a jeho důvěrníky odposlouchávali protikorupční detektivové, které na stopu přivedla oprava buštěhradského zámku. Právě kvůli této údajně předražené zakázce policie zadržela nejen Ratha a jeho blízké spolupracovníky - exposlance Petra Kotta a bývalou šéfku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou, ale i dalších pět podnikatelů ze spřízněných firem.

Do čerstvé, v pořadí už druhé žádosti o zbavení Ratha imunity, proto policisté poslancům do sněmovny napsali, že korupce podle nich provázela mimo jiné lednový nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, ale i kutnohorskou nemocnici, která pod tu sousedního města patří.

„Policii jsme předali veškerou dokumentaci, kterou si vyžádala,“ řekl Chudomel.

Detektivové si pro šanony do Kolína přijeli na přelomu května a června. Tedy v době, kdy už Rath a jeho společníci seděli dva týdny ve vazbě.

12 milionů v kufřících

Z přepisů policejních nahrávek přitom vyplývá, že za pořízení zdravotnických přístrojů od šéfa firmy Hospimed Jindřicha Řeháka inkasoval Kott v kufřících celkem 12 milionů korun. Rath byl vyplacen v eurech, připadlo mu jich údajně 168 tisíc. „Ále, to je pěkný,“ těší se na nahrávce bývalý hejtman.

Chudomel spojitost s korupční kauzou odmítá. „Veškerá důležitá rozhodnutí se odehrávala na valné hromadě,“ opakuje a tvrdí, že neměl podezření, že by zakázky byly zmanipulované. „Po bitvě je každý generál. Ale mohu říci, že vše bylo řádně vysoutěžené, plnění zakázek bylo bez problémů,“ dodává Chudomel.

Poslušní podřízení

Jenže potíž byla právě už při pořádání tendrů. Nejen Chudomel, ale i další šéfové středočeských nemocnic si nechali shora nadiktovat, která firma má výběrové řízení zorganizovat. Šlo o Rathovy známé ze společnosti ML Compet, jejíž jednatelka Lucia Novanská je mezi obviněnými.

Kraj sice oficiálně vydal jen doporučení, ředitelé se mu však podřídili. „Firma ML Compet byla generálním dodavatelem administrace pro tento druh projektů a kraj nám uložil, že máme oslovit je,“ vysvětlil už dříve pro HN ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada.

Podobně o tom mluví i Petr Chudomel: „Doporučení existovalo. Využívali jsme sice i jiné firmy, ale v některých případech bylo z kraje jasně nastavené, že o danou věc se bude starat tato firma.“

Autoři: Petr Koděra
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Rathova mafie (ovarová hlava)
Evidentně jde o nebezpečnou organizaci, která ohrožuje bezpečnost...
Pro Krysákha existovaly (anonym)
pouze dvě kategorie lidí - loutky nebo úhlavní nepřátelé.
Oranžové zdravotnictví "zdarma" v praxi pro všechny užitečné idioty s volebním právem. (anonym)
Aneb dobře investovaných 30,- Kč. Asi hodně musí oranžového idiota...
a proc myslite , ze soudruzi-pratele z CSSD se brani privatizaci nemocnic????????? a kde by braly ty prachy na uplatcich a jake mista by mohli davat svym kamaradum Kotkum a spol???????? (Tomas)
to bylo o b l b o v a n i ????????? od soudruhu-pratele z CSSD...
Cožpak nevíte? (Franta)
Cožpak nevíte, že od dob "Opoziční smlouvy" kradou ODS a ČSSD...
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama