reklama
reklama
26. 7. 2012 | poslední aktualizace: 26. 7. 2012  01:14
Zdravotnictví

Heger nový IZIP plánuje, na Vysočině už je

Pět krajských nemocnic funguje přesně podle ministrových představ. Celostátní elektronizace začne od září, Heger chystá soutěž na nápad.

Záchranáři jsou teprve na cestě a zraněného, k němuž právě po silničkách Vysočiny spěchají, nikdy neviděli. O jeho lécích, alergiích a také vyšetřeních, která v poslední době prodělal, už ale vědí vše.

V sanitce si totiž pár jednoduchými kliky vyjeli takzvanou emergency card, což jim umožňuje speciální program, který ke jménu v desetině vteřiny přiřadí veškerá dostupná data ze všech pěti krajských nemocnic. Vysočina za to dostala v loňském roce cenu IT projekt roku, teď by se však mohla podobná praxe rozšířit po celém Česku.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce podobně efektivním propojením nemocničních počítačů nahradit odpískaný projekt IZIP. Slibuje, že to bude rychlé a levné.

"To, co se děje na Vysočině, přesně kopíruje naši myšlenku. Nechceme budovat další složitý systém, ale využít to, co už je k dispozici," potvrzuje ministrův náměstek Petr Nosek, pod nímž právě vzniká nová zakázka, která má po letech experimentů s nepříliš funkčním systémem Všeobecné zdravotní pojišťovny Česko dovést ke skutečné elektronizaci.

"Půjde to ale ztuha. Dokud to nebude povinné, do systému, který zvyšuje transparentnost, se lékařům nebude chtít," upozorňuje hejtman Jiří Běhounek, který elektronizaci na Vysočině buduje dva roky a řadu potíží se mu přitom podařilo překonat. Svým nemocnicím to totiž mohl jednoduše nařídit.

Z nemocnice s e-zprávou

Kromě zmiňované emergency card, která usnadňuje práci záchranářům, si tak jeho lékaři elektronicky vyměňují také třeba výsledky z magnetické rezonance a teď postupně začnou sdílet i propouštěcí zprávy.

Pacienti tak nebudou muset v ordinacích opakovaně vysvětlovat, co jim kdy bylo, a také nebudou muset na zbytečná vyšetření, která je například v případě rezonance ozáří jako dvanáct set rentgenových snímků plic.

Dostat se k dřívějším výsledkům odjinud přitom nebude pro lékaře nijak složité.

"Pracovat budou ve své nemocnici s počítačem dál tak, jak jsou zvyklí, náš systém jim však zjednodušeně umožní nahlédnout do databáze také ke kolegům," popisuje Petr Tesař z firmy ICZ, která pro Vysočinu elektronické zdravotnictví vytváří. Problém tak podle něj není ani v legislativě. Data totiž zůstávají stále ve správě původní nemocnice, ostatní, kteří mají oprávnění, do nich jen nahlížejí. Na rozdíl od IZIP, kde se údaje předávaly soukromé firmě, tak proces nebrzdí shánění pacientských souhlasů.

Firma ICZ proto plánuje využít nynější zakázky, kterou v září vypíše ministerstvo zdravotnictví, a rozšířit úspěch z Vysočiny po celém Česku. "Určitě to zkusíme. Domníváme se, že kromě nás tady není nikdo, kdo může přijít a rovnou to spustit," je přesvědčený Tesař.

To, že jsou prozatím jediní, kdo zde převedl alespoň část zdravotnictví z papírů do počítače, však nic neznamená. Doposud podobné soutěže sice vyhrávaly právě IT firmy, nyní to ale může být klidně ČVUT nebo Masarykova univerzita. Heger totiž zakázku připraví dvoukolově, jako by to byla architektonická soutěž. "Nejdříve budeme vybírat nápad, pak v další zakázce teprve řešení," popisuje šéf Hegerova kabinetu Jan Růžička a dodává, že by to tak mohlo být i levnější. Akademici si totiž nebudou na rozdíl od firem šít návrh sobě na míru.

Pod dohledem Transparency

Nesoutěžit všechno naráz ministerstvu poradili analytici veřejných zakázek zIndex, s nimiž Hegerovi lidé přípravy konzultují v rámci snahy odvrátit podezření, které zanechaly elektronické zdravotní knížky IZIP.

Dalším pokusem, který k tomu má přispět, pak je, že ministerstvo projekt předem nebude řešit s žádnými firmami, ale jen s pojišťovnami, nemocnicemi a pacientskými organizacemi. "Zjišťujeme, co kdo z nich od systému očekává, pak to podle toho vypíšeme," shrnuje Růžička a ukazuje přitom na tabuli vedle svého stolu, kde visí přesný plán elektronizace. Dalším krokem v něm je zapojení protikorupční organizace Transparency International.To, co se děje na Vysočině, přesně kopíruje naši myšlenku. Nechceme budovat další složitý systém, ale využít to, co už je k dispozici.
Petr Nosek
náměstek ministra zdravotnictví

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
to umí IZIP taky (anonym)
celý problém IZIP je v tom, že není povinný a tedy doktoři do...
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama