reklama
reklama
27. 7. 2012 | poslední aktualizace: 27. 7. 2012  11:29
Drábkovy kindergruppe i pro kojence

Kindergruppe má odlehčit přeplněným školkám. Drábek do nich posílá i kojence

Legislativní rada vlády má na stole zákon, který by firmám umožňoval zřizování tzv. dětských skupin. S jejich pomocí chce ministerstvo práce a sociálních věcí řešit problém nedostatku míst ve školkách. Podle průzkumu IHNED.cz je zájem velkých firem vlažný, rodiče naopak plán ministra Drábka vítají.
Ondřej Šafránek
Ondřej Šafránek
redaktor Právního rádce
Čtěte více o: školka | firma | MPSV | Drábek Jaromír
Firemní školka finanční skupiny J&T v Praze
Firemní školka finanční skupiny J&T v Praze
foto: HN - Jan Schejbal

Předškolní zařízení, kde je najednou až 24 dětí ve věku od půl roku do šesti let pod dohledem dvou až tří vychovatelů. To je idea takzvané dětské skupiny, kindergruppe, s níž přišlo ministerstvo práce.

Oproti mateřským školám zaměstnanci nemusí mít pedagogické vzdělání. Pracovníkům dětských skupin bude stačit i zdravotnické či sociální vzdělání. Na děti tak může dohlížet třeba porodní asistentka, ošetřovatel nebo záchranář.

„Myšlenka kindergruppe není české specifikum. Je to model, který funguje v Rakousku nebo Německu, něco podobného existuje i ve Velké Británii,“ vysvětluje původ myšlenky i názvu mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Ministr Jaromír Drábek plánuje, že dětskou skupinu by si mohli zřídit zaměstnavatelé, obce i neziskové organizace. Povzbudit je chce daňovými úlevami.

Anketa
Využili byste takzvanou dětskou skupinu, která by se ve firmě starala o vaše malé dítě?
12%
Hlasovalo 169 čtenářů

Ministerstvo ale netuší, kolik dětských skupin by reálně mohlo v budoucnu vzniknout.

„Je poptávka po tom, aby existovaly služby tohoto typu, mateřské školy nezvládají svou kapacitou. Čtyřicet tisíc dětí zůstalo minulý rok bez umístění,“ vysvětluje motivace ministerstva Plívová.

Umístění do soukromých školek nebo jiných privátních zařízení je podle ní nákladné a rodičům brání v návratu do zaměstnání.

„Poplatky nemají generovat žádný zisk. Tento typ zařízení může zřídit zaměstnavatel a rodičům nevznikají další logistické problémy, například s vyzvedáváním,“ dodává.

Velké firmy příliš zájem nemají

Už skoro rok mají podobné zařízení přímo na Drábkově ministerstvu a funguje bez problémů.

Podle mluvčí ministerstva je zájem veřejnosti velký: „Při každé zmínce o našem zařízení v médiích se na nás obrací desítky firem, obecních úřadů a institucí. Ten zájem je obrovský. Reálná odezva vypovídá o tom, že tato zařízení by měla být.“ Žádný výzkum zájmu ale Drábkův resort nemá.

IHNED oslovil několik velkých českých firem s otázkou, zda-li by měly zájem o druh zařízení, jako jsou dětské skupiny. Jejich reakce byly spíše odmítavé.

„Vzhledem k tomu, že ČEZ působí v mnoha lokalitách na území celé České republiky, by nebylo efektivní dětské skupiny zřizovat a ani o tom neuvažujeme,“ odpověděla tisková mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Podobně se vyjádřil i mluvčí kolínské automobilky TPCA Radek Kňava: „Nemáme dostatek informací, tedy nemůžeme předem říci, zda-li by toto bylo reálné. Nicméně jsme automobilka. Naším úkolem je vyrábět auta. Podobné služby mají být zajišťovány odbornými organizacemi, ať už veřejnými, či soukromými.“

T-Mobile podle Martiny Kemrové nabízí ženám možnost čerpat příspěvek na obdobné služby v místě jejich bydliště.

"Už v minulosti jsme zkoumali zájem zaměstnanců o obdobné zařízení v místě pracoviště, ale výsledek byl negativní. Matkám usnadňujeme návrat po mateřské zejména nabízením flexibilních pracovních úvazků a finančními příspěvky,“ doplňuje.

Ulehčení pro firmy vidí v návrhu společnost J&T, která už vlastní firemní školku má. Zkušenosti s jejím provozem popisuje PR manažerka Monika Veselá: „Zřízení firemních školek je časově i finančně nákladné, což mnoho společností odradí. S ideou mít vlastní školku, jsme si jako firma pohrávali dlouho, k finální realizaci nás pak přiměl stále rostoucí počet dětí ve firmě. Naše školka je otevřena pro děti od jednoho do šesti let a lze ji navštěvovat i nepravidelně.“

Rodiče by skupiny uvítali, ale...

Maminky s malými dětmi, které IHNED.cz oslovil, by dětské skupiny uvítaly, ovšem shodně s jednou výhradou - určitě by zvýšily věk, kdy by svoje dítě zařízení svěřily.

„Zájem bych měla, ale ve školkovém věku, což je zhruba od těch tří roků,“ říká Karolína Smutná. Ve stejném duchu odpověděly všechny oslovené matky.

Nakolik má Drábkův návrh šanci projít, může být jasné do konce srpna, kdy ho mají projednat vládní legislativci.

Babyboom posledních let způsobil, že české školky praskají ve švech. Jenom loni zůstala bez umístění v nich čtvrtina předškoláků. Nedávné statistiky ukázaly, že Češky mají největší problém s hledáním práce v době mateřství. Mezi 26 a 35 rokem věku jejich nezaměstnanost stoupne o 41 %.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
ZA PADÉ POREVOLUČNÍ 1989 PABLBY POVSTANOU V iHNed DISKUSI anonym 28.7. 23:32 + Judenrat 28.7. 17:49 + čumfurt 28.7. 16:47 + PODOBNÍ DALŠÍ... (KANCELÁŘ PRO POTÍRÁNÍ BLBOSTI MILOUŠOVIT)
PŘED 21 LÉTY ZÁVODNÍ MATEŘSKÁ ŠKOLKA ZA BRANAMI PODNIKU, se spícími...
Kindergruppe? A proč ne rovnou "Arbeit macht frei" nad každou fabrikou (anonym)
...vždyť jde přece o výchovu otroků budoucnosti - nebo ne? Ještě...
Nevhodný příspěvek ()
Tento příspěvek byl redakcí označen jako nevhodný.
husakovy svazaci a klauzovy pancharti (čumfurt)
už otevřeně použivaji nacisticky slovnik a sparchantěli pisalci...
Arbaitgruppen ,kindergruppen Německo r.1939+45 !! V ČR r.2012 neskutečné!!! (anonym)
Díky takovým zmetkům jako je Dráb..ek pod záštitou dalšího zmetka...
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama