reklama
reklama
27. 7. 2012 | poslední aktualizace: 27. 7. 2012  09:38
Penzijní spoření půjde dělit do fondů

Šance pro více než 4,5 milionu Čechů: Penzijní spoření půjde dělit do různých fondů

Nová možnost se od příštího roku otevře všem, kteří si spoří na penzi se státním příspěvkem. Částku, kterou si do důchodového fondu posílají, budou moci rozdělit do více fondů s různou mírou rizika.
Olga Skalková
Olga Skalková
redaktorka
Druhý pilíř penzijního systému končí - ilustrační foto
Druhý pilíř penzijního systému končí - ilustrační foto
foto: Thinkstock

Více než čtyřem a půl milionu Čechům, kteří si spoří na penzi se státním příspěvkem, se příští rok otevře nová množnost. Částku, kterou si na důchod ukládají, už nebudou muset posílat jen do jediného fondu jako nyní, ale budou ji moci rozdělit do několika fondů s různou mírou rizika. Právě spoření do mixu fondů s různými investičními strategiemi se má stát tahákem, na který chtějí nově vzniklé fondy nalákat klienty.

„Je to jedna z věcí, která může povzbudit zájem lidí o penzijní připojištění. Tím, že si klient rozloží úspory ve více fondech, se mu sníží riziko prodělku,“ říká šéf Penzijního fondu České spořitelny Aleš Poklop. „Nebudeme doporučovat investici do jednoho, ale do více fondů,“ uvádí také ředitel PF Komerční banky Pavel Jirák.

Nový způsob investování v penzijním připojištění hodlají fondy nabízet hlavně lidem do 40 let. „Když bude někomu nad 50 let, doporučíme mu setrvat v transformovaném fondu, protože výhody převažují nad nevýhodami. U lidí mezi 40 a 50 lety je doporučení věcí individuálního posouzení,“ tvrdí Jirák.

Investovat do více fondů bude možné v rámci jedné penzijní společnosti. Současně se tato možnost otevře pouze lidem, kteří si do nich od ledna 2013 převedou své úspory ze současných fondů nebo si uzavřou nové penzijní připojištění. I když budou spořit v několika různých fondech, o možnost maximálního státního příspěvku nepřijdou. Jeho výše se bude odvíjet od součtu částek, které si spořit budou v jednotlivých fondech.

Každý klient se bude moci rozhodnout, v kolika penzijních fondech bude spořit. Zvolí-li ke spoření jen jeden fond, bude mít možnost strategii kdykoliv změnit. Jednou do roka tak bude moci učinit zadarmo. Pokud klient bude měnit strategii častěji, zaplatí za každou další změnu 500 korun.

Nejčastěji strategie životního cyklu

Jednotlivé penzijní společnosti zatím tají, kolik nových fondů spustí. Chystají ale různé strategie, jak získat lidi pro přestup do nového systému.

„Zjistíme, jak velkou má klient averzi k riziku a podle toho mu připravíme investiční strategii. Budeme ale lidem nabízet hlavně strategii životního cyklu. Je to způsob – hodně používaný v zahraničí –, který snižuje rizikovost investice,“ popisuje Jirák.

Nové fondy už totiž nemusí klientům garantovat, že jim úspory neznehodnotí, což je vedle státního příspěvku jeden z důvodů velké obliby současného systému.

Podle penzijních fondů je strategie životního cyklu vhodná pro méně zkušené investory. Jak bude člověk stárnout, bude se mu podíl rizikovějších investic automaticky snižovat, aniž by se o ně musel starat. U třicetiletého člověka, který je ochotnější více riskovat, bude například výchozí model nastavený tak, že polovina úložky půjde do růstového fondu, 30 procent do vyváženého fondu a 20 procent do konzervativního fondu.

"Jak se bude blížit k důchodu, bude se podíl úložek v jednotlivých fondech přeskupovat. Několik let před penzí budou úspory jen v konzervativním fondu,“ vysvětluje Jirák.

Zařazení strategie životního cyklu do nabídky penzijního připojištění potvrdil i PF České pojišťovny a obdobně s nabídkou mixu fondů počítá také PF ČSOB Stabilita. „Nový zákon tím umožní lépe vybalancovat spoření na důchod,“ říká šéf tohoto fondu Karel Svoboda. Naopak PF České spořitelny své plány zatím nezveřejňuje.

Autoři: Olga Skalková
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
LESNÍ A POLNÍ PYCH A KANIBALISMUS (nick07)
V mnoha zemích je nedostatečná úroveň obživy důchodců řešena lesním...
Re: Šance pro více než 4,5 milionu Čechů: Penzijní spoření půjde dělit do různých fondů (KANCELÁŘ PRO POTÍRÁNÍ BLBOSTI MILOUŠOVIT)
nick07 27.7. 13:19 - NEMUSEL BY JSTE SLINTAT V iHNed DISKJUSI...
Kdože nemá dost peněz na penze?? Stát?? Ale kdo/co je to stát?? (Totální kraviny)
Stát je tvořen občany, takže si to konečně přiznejme - OBČANÉ...
Kdo to tady píše? (observer)
Jen samí blbouni!
vítej do klubu (anonym)
je horko, což??
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama