reklama
reklama
27. 7. 2012 | poslední aktualizace: 27. 7. 2012  11:41
Registr funguje i v pátek

Úředníci si znovu oddychli. Registr vozidel funguje i v pátek, ale zkouška přijde v pondělí

Registr vozidel běží bez obtíží, ovšem ani v pátek ale nepracuje naplno. Otevřeno má totiž jen zhruba třetina úřadů. Za tři hodiny od otevření prvních přepážek do jedenácti hodin odbavili úřednice 6000 lidí.
Čtěte více o: Dobeš Pavel | registr | auto | vláda
Ilustrační obrázek: úřad v Brně
Ilustrační obrázek: úřad v Brně
foto: ČTK

Nový registr vozidel od svého spuštění 9. července každý den pravidelně kolaboval. Výjimkou byl čtvrtek, kdy sice běžel, ale pomalu. Navíc na mnoha místech nebyl úřední den, a zátěž registru tedy byla mnohem menší než v předchozích dnech.

Podobná situace nastala i v pátek. Většina úřadů má přepážky zavřené. Vyřídit žádosti je možné zhruba na třetině míst v republice. Dobrá zpráva je, že registr v celé republice funguje, i když pomalu.

V Brně, kde si žádosti řidiči mohou vyřídit i v posledním pracovním dni, se před otevřením úřadu vytvořila fronta sedmdesáti lidí. Úředníci ale raději vydali pouze padesát pořadových čísel. Podle České televize někteří klienti čekali před dveřmi i hodinu před otvíračkou.

"Ráno tu bylo pětasedmdesát lidí, na ty všechy se již dostalo. Zároveň sem chodí i klienti z předešlých dnů. Situace je dobrá, i když je systém stále pomalý," uvedl Ladislav Prudil z brněnského magistrátu.

Podobná situace byla i na jihu Čech. Na registru českobudějovického magistrátu čeká na odbavení více než stovka lidí, běžně jich tam bývá po ránu kolem třiceti.

"Program není funkční od jeho spuštění, jestli bude, v uvozovkách, funkční, tak to bude spočívat v tom, že neklekne, ale to neznamená, že odbavíme víc lidí, nebo že lidi budou víc spokojení, úředníci méně unavení," uvedl vedoucí oddělení Ladislav Hostěnský.

Ministerstvo dopravy hodinu před polednem informovalo, že úřednice stačily obsloužit od rána 6000 lidí, z nich si přišlo 542 přihlásit nové auto a stejný počet lidí přehlašoval majitele vozidla.

Buď funkční registr, nebo Dobeš končí

Premiérovi Petru Nečasovi došla v úterý trpělivost. Ministru dopravy Pavlu Dobešovi vzkázal, že pokud nový registr nebude v pátek fungovat, měl by vládu opustit.

Za Dobeše se nepostavila ani vicepremiérka a jeho spolustranická kolegyně Karolína Peake. Ona sama by prý politickou odpovědnost už vyvodila.

Ministr dopravy se snažil situaci ve čtvrtek vysvětlit i přípravnému výboru své strany LIDEM. Karolínu Peake ale nepřesvědčil. Vicepremiérka i po schůzce stále trvá na tom, že by měl Dobeš odstoupit.

Milion chyb na několik let

"Do nového systému bylo přesunuto více než 10 milionů dat ze systému starého. Současně z databáze vyřadili 1 056 564 dat, která byla v minulosti nekoncepčně nebo chybně vložena do databáze," přiznává ministerstvo dopravy v tiskové zprávě.

K nápravě podle tiskového mluvčího Martina Nováka dojde hlavně přirozeným procesem. Tedy postupně, jak lidé budou chodit na úřad.

"Tím, že to bude přirozený proces, může to trvat až několik let," uvedl pro IHNED.cz Novák. Protože ale chybná data nejsou nijak zásadní, řidičům nehrozí tresty za chyby, pokud bude jiná informace v registru a v technickém průkazu.

"Jak úředník, tak policista se budou moci přihlásit do tzv. datové konzervy, a ověřit tak, jak to bylo zapsáno ve starém registru," vysvětluje Novák.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Vyšetřování skončilo,zapomeňte (Tonda)
Nic se nestalo,jen drobné chyby při zavádění zcela unikátního,složitého...
Proč mají zavřeno? (anonym)
Proč nedohání to co nestihli proč neopravují chyby? Zase to začnou...
Šlendrián - ale čí? (Janina)
Ne že bych chtěla Dobeše chránit - ale úkol nezadal on, ani nesjednal...
No a po pondělku (Ape)
se poplácají po ramenou, že to přežili a rozdají si odměny a jede...
TAKTO (Jak legalizovat kradená auta?)
milión vyřazených záznamů...
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama