reklama
reklama
1. 8. 2012 | poslední aktualizace: 1. 8. 2012  06:31
Přerovské zakázky v rukou jedné firmy

Přerov: Město, kde velké zakázky získává jedna firma. Primátorovi hrozí obžaloba

Přerovské stavební společnosti se daří. Ve městě získá devět z deseti největších zakázek. Vděčí za ně nejspíš mnoho let budovaným vazbám na vedení radnice složené převážně z členů ODS a ČSSD.
Marie Valášková
Marie Valášková
redaktorka
Čtěte více o: Přerov | stavba | zakázka | radnice
Stavebnictví, ilustrační foto
Stavebnictví, ilustrační foto
foto: HN - René Volfík

Stačí krátký pohled do registru veřejných zakázek, a je jasné, že Přerovská stavební společnost má v Přerově výjimečné postavení.

Devět z deseti největších zakázek totiž firma získala právě od radnice nebo od městských společností. Na mnoha dalších se podílela jako subdodavatel.

O náhodu podle všeho nejde. Přerovská stavební má těsné a mnoho let budované vazby na vedení radnice složené převážně z členů ODS a ČSSD. Figuruje také v kauze primátora a senátora Jiřího Lajtocha (ČSSD), kterého chce policie postavit před soud kvůli městským zakázkám. A taky proto, že politikovi podle vyšetřovatelů postavila Přerovská stavební bazén a pak nevymáhala jeho doplacení.

Kamarádi z politiky

Vazeb ve městě je ale víc. Spolumajitelka Přerovské stavební Dagmar Přecechtělová je členkou místní ODS, její dcera zastupitelkou. A další člen představenstva, Drahomír Šigut, je zase členem ČSSD.

„Tahle firma je přerovská superstar, která má neuvěřitelnou schopnost vítězit ve veřejných zakázkách, a to i navzdory matematické pravděpodobnosti,“ říká přerovský opoziční zastupitel z Věcí veřejných Richard Šlechta.

Město zadávalo v minulosti největší zakázky v užším řízení, kdy byli dodavatelé vybíráni buď podle toho, zda splnili kritéria, nebo v některých případech losováním.

A Přerovská stavební měla štěstí. V posledních letech získala řadu lukrativních zakázek. Podílela se na stavbě autobusového nádraží za 100 milionů, na projektu domova důchodců za 130 milionů a za 40 milionů budovala zimní stadion. Právě dvě poslední výběrová řízení vyšetřuje policie.

Příběh stavbařů je odrazem toho, jak těsné vazby mají mezi sebou přerovští politici a podnikatelé. Podobných důkazů je přitom mnohem víc.

Více o těsném sepětí firem s místními politiky čtěte ve středečních Hospodářských novinách.

Čtěte více v Hospodářských novinách

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
...zlodějská banda neprodává politickou moc, to bude opět už po tisící... (Ale né, takto přece oposmluvní Klausova.)
....nějaký omyl. KGBák na Hradě přece svojí zlodějskou bandu neučil...
idiotské noviny a televize to co předvádí česká televize je na vykopání hromadného hrobu (澳亚)
uřasný počin energetická koncepce, uplně nejlepší byl ale dostaz...
Prerov je jen mala ukazka toho, (valdo)
ako to funguje vo vacsine miest a obci.Koalicie ktore vznikli...
Ano souhlas toto řešit, (děda)
je bezohledné zaměstnávat jen jednu firmu z Přerova , ať mají...
Bohužel je to naopak (Pavel)
jaká je většina obyvatel, takové má svoje zastupitle. Proto se...
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama