reklama
reklama
1. 8. 2012 | poslední aktualizace: 1. 8. 2012  19:06
Ústecko může přijít o 3 miliardy

Ústecko může přijít o 3 miliardy. Kvůli "politickému kartelu", tvrdí bývalý úředník

Kvůli systémovým pochybením by severozápad země měl přijít o několik miliard korun z dotací Evropské unie. Do vedení Ústeckého kraje se pustil bývalý zaměstnanec Leo Steiner. Ten tvrdí, že Ústecko o peníze přijde kvůli "politickému kartelu".
vsd
Peníze. Eura.
Peníze. Eura.
foto: ILUSTRAČNÍ / THINKSTOCK

Česku reálně hrozí ztráta několika miliard korun, které měly být vyplaceny z dotačního programu ROP Severozápad. Novinářům to řekl bývalý zaměstnanec úřadu Leo Steiner (KDU-ČSL).

Podle serveru Aktuálně.cz je už o výši dokonce rozhodnuto, Česko by prý kvůli systémovým pochybením mělo přijít o zhruba 3,3 miliardy korun. Viníka zastavení dotací naopak vidí zástupci z Ústeckého kraje (kde vládne ČSSD a ODS) právě ve Steinerovi, se kterým se chtějí soudit. Zastavení dotací Ústecko prý stojí 900 tisíc korun denně.

Z dotačního programu pro Ústecký a Karlovarský kraj má z Unie přitéct zhruba 19 miliard korun, z toho 16 miliard už zná své adresáty. Rozdělování dotací bylo terčem kritiky již dříve, největší problémy ale začaly vloni v březnu zatčením tehdejšího ředitele Petra Kušnierze.

Ten byl letos v červenci nepravomocně odsouzen na sedm a půl roku do vězení za přijímání úplatků při rozdělování dotací. Podle soudu si se skupinou kamarádů si řekl o desetiprocentní provizi u minimálně tří projektů. Kušnierz je nyní znovu ve vazbě kvůli podezření z dalších machinací s dotacemi.

"Rozdělování ovládl politický kartel."

Letos na jaře se přidala kritika od Steinera, podle nějž ovládl rozdělování dotací politický kartel, zároveň v úřadu začali vyšetřovat i auditoři najatí ministerstvem financí a Evropskou komisí. EU také od konce května pozastavila proplácení peněz.

Server Aktuálně.cz dnes s odkazem na nejmenovaný bruselský zdroj uvedl, že do Česka přijde o 3,3 miliardy korun méně. Z již vyplacených 12 miliard korun se bude vracet 12,5 procenta a o dalších deset procent se sníží peníze za všechny projekty vybrané do letošního 1. září, tvrdí Aktuálně.

Dotační úřad čísla nemá k dispozici. "V tuto chvíli nemáme žádné informace, které by takovému krácení nasvědčovaly," sdělila mluvčí ROP Severozápad Marcela Klíchová.

Krácení dotací by zřejmě odnesli buď žadatelé, nebo český státní rozpočet. Ten totiž peníze dostává proplacené až zpětně.

"Tyto problémy mají i jiné operační programy, jen se u nich lidé neptají, nepátrají nebo se bojí o tom mluvit," řekla ve středu novinářům senátorka Alena Dernerová (Severočeši.cz), známá v minulosti kritikou některých dotací.

Audit a druhá nejhorší známka

Podle Steinera byl základem audit, který pro ministerstvo financí zpracovala firma Deloitte a který dotační úřad vzápětí tvrdě kritizoval jako neprofesionální. Hodnocení projektů je netransparentní, používá neobjektivní kritéria a příliš nezohledňuje hospodárnost akce, uvedl Steiner s odkazem na závěry auditu.

Kontroloři podle něj dali dotačnímu programu na čtyřbodové škále druhou nejhorší známku. "Byl jsem (ještě jako úředník ROP Severozápad) i u toho, když se diskutovalo, že by bylo dobré Deloitte oslovit a nějak ovlivnit. Klidně to zopakuji i do protokolu," prohlásil Steiner.

Autoři: vsd
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama