reklama
reklama
2. 8. 2012 | poslední aktualizace: 2. 8. 2012  17:35
V Praze je téměř 600 "zelených míst"

V Praze je téměř šest stovek "zelených míst". O 250 víc než před dvěma lety

Vznikl další díl takzvané Zelené mapy Prahy. Autoři mapy chtějí ukázat, kde je možné v hlavním najít zeleň, ale také třeba bezbariérové metro nebo obchody se zdravými potravinami. Podle autorů ze sdružení Auto*Mat počet takových lokalit stoupá.
mkr
Čtěte více o: Praha | Zelená zóna | doprava
Václavské náměstí
Václavské náměstí
foto: Foto: HN Michaela Hasíková

V centru Prahy je 589 zelených míst - oblastí, kde jsou parky, kde není silná doprava nebo, kde jsou obchody se zdravými potravinami.

Tvrdí to autoři takzvané Zelené mapy hlavního města ze sdružení Auto*Mat. Mapu vydali poprvé v roce 2010. A do jejího nového vydání dokonce zanesli o 250 zelených bodů víc.

"Když jsme před dvěma lety začínali, nikdo nás neznal. Teď už se o nás ví, a tak nás lidé často jednorázově kontaktují a navrhnou místo, které pak prověříme a eventuálně přidáme," říká redaktor Zelené mapy Jakub Smolík.

Na projektu pracovaly tři desítky dobrovolníků několik měsíců. Vyjde v nákladu 50 tisíc kusů.

Mapy znázorňující širší centrum Prahy budou distribuovány zdarma. Kromě tištěné verze existuje i webová mapa, jež na rozdíl od tištěné verze obsahuje celou Prahu a je na ní dohromady přes 1 600 „zelených“ míst.

Zelené body na mapě znázorňují nejen biopotraviny či parky, ale i třeba cyklostezky nebo bezbariérové stanice. „Bílá barva například znamená klidnou ulici, naopak šedá symbolizuje silný automobilový provoz a s tím spojenou složitou průchodnost,“ vysvětlil Smolík.

Pokud se na mapě objeví plačící oko, znamená to, že jde o místo, které nemá „potenciální kvalitu“. Jedná se například o probíhající oplocené stavby nebo místa přetížená dopravou.

Slzí například stanice metra Národní třída, poblíž které se nyní staví administrativní budova Copa centrum.

Projekt Zelené mapy finančně podpořilo i Velvyslanectví USA. "Projekt Zelených map vznikl v roce 1992 v New Yorku. Cílem Green Apple Map bylo pomoci turistům, přistěhovalcům i obyvatelům nalézt a využívat přírodní prostředí, klidná zákoutí a kulturní centra. Doufám, že tady v Praze bude mapa jedním z impulsů udržitelného rozvoje,“ vysvětlila kulturní atašé Sherry Keneson-Hall.

Celkem je na světě 800 měst v 65 zemích, která mají svoji zelenou mapu.

Zelená mapa Prahy

Autoři: mkr
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Základní vzdělání chybí 50 tisícům Čechů (anonym)
Základní vzdělání chybí 50 tisícům Čechů... Když je v Praze "šest...
Podivejte se na mapu (Emil)
a uvidite, ze nejvetsi nedostatek zelene je v okoli Narodni tridy....
z dotací ? (anonym)
Doufám, že tohle a ty spolky neplatím z daní
Re: V Praze je téměř šest stovek "zelených míst". O 250 víc než před dvěma lety (juvi)
Ale klídek. Samozřejmě, že ... ano.
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama