reklama
reklama
6. 8. 2012 | poslední aktualizace: 6. 8. 2012  14:52
Ušetříš? Dostaneš odměnu. Možná.

Motivace pro ostravské úředníky: Ušetříš?Možná dostaneš odměnu

Elektřinu, telefonní služby, ale třeba i kancelářské tužky, toaletní papír nebo potraviny nakupuje město Ostrava společně se svými organizacemi. Od roku 2010 tak už ušetřila téměř 130 milionů korun. A hledá způsob, jak šetřit dál. Prostřednictvím motivace zaměstnanců.
Čtěte více o: Ostrava | motivace | aukce | úspora
Ostravský primátor Petr Kajnar (vpravo) s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou.
Ostravský primátor Petr Kajnar (vpravo) s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou.
foto: HN - René Volfík

Domov pro seniory Slunovrat v Ostravě ušetřil za poslední půlrok 1,1 milionu korun. Potřebné věci totiž nakupoval prostřednictvím elektronických aukcí nebo takzvaného systému sdružených nákupů.

Pracovníci, kteří mají v domově nákup zboží na starosti, by si tak mohli k platu rozdělit mimořádnou odměnu 22 tisíc korun. Dvě procenta z ušetřené sumy totiž mohou jít právě na prémie.

Začátkem letošního roku ostravský magistrát schválil motivační systém, který stanovuje možné odměny pro zaměstnance městských organizací podle toho, zda evidují své nákupy přes systém a zda nakupují za ceny dosažené v elektronických aukcích.

Vedoucí jídelen, či nákupčí tak mají šanci na vyšší mzdy. Mohou získat odměnu za to, že pomáhají městu šetřit.

„Je třeba si uvědomit, že rozpočet města netvoří jen velké objemy nákupů. Rovněž zaměstnanci organizací, kteří zajišťují zdánlivě obyčejné běžné nákupy, jako jsou kancelářské potřeby, potraviny nebo čisticí prostředky rozhodují o tom, zda město šetří nebo ne. Proto je chceme motivovat, aby nakupovali co nejefektivněji,“ tvrdí primátor Ostravy Petr Kajnar.

Ušetřené peníze organizace přitom nesmí použít na provoz zařízení, ale například na opravy. Část pak právě na odměny.

Rozhodne ředitel

"Motivace organizací je postavena na principu odměn za celkové využívání Nákupního portálu SMO. Znamená to, že každá organizace ovlivní výši možné odměny tím, v jaké míře bude přes tento portál nakupovat. Samotné rozdělení odměny zaměstnancům je v plné kompetenci vedení této organizace," uvedl vedoucí oddělení prezentace a vztahů k veřejnosti ostravského magistrátu Michal Bayer.

Právě fakt, že o odměnách pro pracovníky Domova Slunovrat nakonec rozhodne ředitel zařízení Vojtěch Curylo, může znamenat, že se jejich výplatní páska nakonec třeba nezmění.

"Jak můžete dávat peníze na odměny, když nemáte peníze na provoz. Sociální služby jsou už řadu let podfinancovány, státní dotace ministerstva se každoročně krátí, takže naše příjmy rok od roku klesají. Jen díky úsporám přes sdružené nákupy jsme schopni částečně tento schodek vykrýt," říká.

Curylo se navíc domnívá, že úspory jsou běžnou povinností jeho podřízených. "Nějaké odměny ale dostanou," konstatoval.

Zoo v červených číslech

Město Ostrava má o nákupech svých organizací velmi podrobnou představu. Ví, kolik společnosti plánují utratit i kolik by díky nákupům přes portály mohly ušetřit. A také ví, jestli tímto způsobem opravdu spoří.

Z dat tak například vyplývá, že cíl se daří plnit Moravskoslezskému divadlu, naopak do červených čísel za extrémně nesplněný cíl se dostala Zoo Ostrava.

"Sankce vůči ředitelům a organizacím v této chvíli neuplatňujeme," poznamenal Bayer.

180 organizací, které patří pod město utratí za nákupy ročně přibližně 4 miliardy korun.

Autoři: Marcela Jurková
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Škrhola Bárta (Vodič loutek)
si ještě neuvědomil, že už je mimo mísu!
zdraví Chalupu! Škrholové v akci ! (Key Investment)
Chalupo, napřed si vypořádej svůj dluh na Praze 6 a potom mudruj!!...
diletanti (anonym)
Navrhuji veškeré státní úřady zásobovat z jednoho místa. Veškeré...
kdo ty flákače má živit ? (anonym)
Stádo nicnedělajících úředníků zakopávajících jeden o druhého...
Odměnou by měl být kopanec do řiti. (Dva ze tří jsou tam navíc.)
Už na vás čekáme v soukromém sektoru.
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama