reklama
reklama
6. 8. 2012 | poslední aktualizace: 6. 8. 2012  18:46
Další obvinění v kauze Rath: Dva manažeři

Další dva obvinění v kauze Rath: Došlo i na manažery firem Řeháka a Hájka

Spekulace se potvrdily: manažeři zdravotnických firem Jindřich Řehák z Hospimedu a Jan Hájek z B Braunu jsou dalšími stíhanými v korupční kauze poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Podle policie se podíleli na manipulaci zakázek.
Čtěte více o: Rath David | sněmovna | korupce
David Rath
David Rath
foto: HN - Lukáš Bíba

Středočeský krajský žalobce Petr Jirát serveru IHNED.cz v pondělí po poledni řekl, že chystá další obvinění v kauze Davida Ratha.

Jména sice neprozradil, řekl ale, že se jedná o manažery firem. Už odpoledne bylo jasno: potvrdily se dřívější spekulace, že by mohlo jít o muže, jejichž jména zaznívají v policejních odposleších - šéf firmy se zdravotnickou technikou Hospimed Jindřich Řehák a manažer další zdravotnické společnosti B Braun Jan Hájek.

Serveru Lidovky.cz to potvrdily zdroje seznámené s vyšetřováním.

Rath na svobodu?

Oba jsou stíhání na svobodě, kam by se už brzy mohla podívat i nejznámější postava celé kauzy - David Rath. Někdejšímu středočeskému hejtmanovi za ČSSD, který je obviněn z přijetí sedmimilionového úplatku, už v polovině srpna vyprší lhůta, kdy je ve vazbě kvůli možnému ovlivňování svědků.

A státní zástupce Petr Jirát serveru IHNED.cz potvrdil, že prodloužení vazby z tohoto důvodu už pro Ratha žádat nebude. Nemá důvod. "Nezachytili jsme žádný moták, nic, co by nasvědčovalo, že se snaží ovlivňovat svědky."

Obvodní soud pro Prahu-východ, kterému Rathova kauza přísluší, navíc nedávno vyhověl stížnosti poslancových advokátů a zrušil i další vazební důvod. Tedy to, že by Rath v trestné činnosti pokračoval. Jeho obhájci tvrdí, že je to nemožné, protože už není hejtmanem, ani krajským zastupitelem.

"My na to máme jiný názor, a proto jsme se proti soudnímu rozhodnutí odvolali. Verdikt je tedy nepravomocný," dodal Jirát.

Druhy vazeb
  1. útěková [§ 67 písm. a) trestního řádu]. Je standardně uvalena, pokud obviněný nemá na území ČR trvalé bydliště nebo hrozí, že se obviněný pokusí vyhnout trestnímu stíhání útěkem.
  2. koluzní [§ 67 písm. b) trestního řádu]. Je standardně uvalena, pokud vyšetřovatel dosud nevyslechl všechny svědky.
  3. předstižná [§ 67 písm. c) trestního řádu]. Je standardně uvalena, pokud obviněný nemá zaměstnání, nebo v případě, že je obava, že v trestné činnosti bude pokračovat.

Zda nakonec Rath ve vazbě zůstane, nebo bude propuštěn, musí soud rozhodnout nejpozději v polovině září. Tehdy totiž vyprší poslední z důvodů, který poslance drží pod zámkem - takzvaná útěková vazba.

Jirát se přitom netají tím, že nemá zájem, aby někdo ze sedmi obviněných, kteří ve vazební věznici jsou, ji opustil.

To především právě proto, že policisté se státním zástupcem přichystali obvinění pro Řeháka a Hájka. Také tam figuruje Rath a jeho blízcí spolupracovníci Petr Kott a Kateřina Pancová.

V souvislosti se zakázkami týkajícími se vybavení středočeských nemocnic lékařskými přístroji od firem Hospimed a B Braun měl Rath podle policejních odposlechů na úplatcích získat dalších devět milionů.

Policie už požádala poslance, aby Davida Ratha vydali k dalšímu trestnímu stíhání a dokonce nechali minulý týden zajistit jeho nemovitosti.

"Na rozdíl od sedmimilionového úplatku, který jsme u obviněného nalezli, těch devět milionů nemáme. Zajištění nemovitostí proto slouží jako náhradní hodnota případné škody, která by po pravomocném rozhodnutí soudu propadla státu," doplňuje Jirát.

Advokát Roman Jelínek přitom tvrdil, že je to proto, aby politik neměl na kauci. Tomu se prý Jirát musel smát.

Pokud by se David Rath skutečně dostal z vazby a začal znovu docházet do sněmovny, nebyl by v dolní komoře parlamentu jediným obviněným. Policie stíhá ještě Otto Chaloupku (VV), Vlastu Parkanovou (TOP 09) a na odvolací soud čekají nepravomocně odsouzení Vít Bárta (VV) a Jaroslava Škárka (bezp.).

Autoři: Marcela Jurková, pek
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Další dva obvinění v kauze Rath: Došlo i na manažery firem Řeháka a Hájka (anonym)
kartel ihned-idnes-seznam ? domlouvají se na nás ,že nebudou psát...
Kdo je kdo (Judr. amplion)
Nečas jmenoval toho šmejda Kubiceho, který podvodně získal středoškolskou...
bude na kauce (pokud se zabere církevní)
mají to dobře vědecky promyšleno a naplánováno, důchodce hyne,...
diesntbier včas navržen a snad i miliony pro kampaň vybaven (amnestie buede velká)
lid si je zvolil lidu se to líbí, na 100 000 kterým Diesntbier...
Další dva obvinění v kauze Rath: Došlo i na manažery firem Řeháka a Hájka (anonym)
kott s pancovou dostanou 5 let ,rádtht onemocní ,je to doktor...
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama