reklama
reklama
7. 8. 2012 | poslední aktualizace: 7. 8. 2012  11:26
Stát přispěje na byty pro seniory

Stát zjistil, že nemá byty pro důchodce. Začal podporovat byznys se senior parky

Až třicet let na splácení, nižší úroky než u komerčních bank. Vláda po vzoru ciziny řeší nedostatek bytů pro staré lidi výhodnými půjčkami na stavbu senior parků. Česko má nejrychleji stárnoucí populaci v celé Evropě.
Julie Daňková
Julie Daňková
redaktorka
Důchodce, ilustrační foto
Důchodce, ilustrační foto
foto: HN - Martin Svozílek

Když podnikatel Jaroslav Plesník nakoukl poprvé do typického domova důchodců, trochu se lekl: hledal ubytování pro svou matku, nenašel ale nic než strohé pokoje ve vysokých ošuntělých budovách.

Přesně tahle chvíle však nastartovala jeho nový byznys, do něhož už investoval sto milionů korun.

Zaměřil se na byty pro seniory. Zatím Plesník stihl postavit čtyři senior parky. Jejich kapacita ale nepokryje poptávku českých důchodců po bydlení, která na konci roku stoupne kvůli končícímu regulovanému nájemnému.

Situaci starých lidí, kteří na pronájem velkých městských bytů od nového roku nebudou mít peníze, proto nyní začíná po vzoru zahraničních států řešit také česká vláda.

Bytový fond právě chce rozdělit až půl miliardy korun na výhodné úvěry, které mají výstavbu dalších seniorských bytů nastartovat.

Na splátku úvěrů 30 let

Podnikatele by mělo nalákat hlavně to, že na splácení úvěru budou mít až třicet let. Naproti tomu banky půjčují jen na patnáct let.

„Malometrážních bytů je zoufalý nedostatek. Česko zaspalo," říká šéf Rady seniorů Zdeněk Pernes.

Jeho domovy pro seniory – komplexy s malometrážními byty – kombinují klasické byty s hotelovými službami.

"Nakupujeme jim jídlo a léky, pomáháme s úklidem a vozíme je také třeba do divadla," popisuje Plesník život v komplexech, které v Česku začínají budovat už i zahraniční investoři. Příkladem je rakouská firma SeneCura, která provozuje celkem šedesátku bytových domů pro seniory.

V českých domácnostech žilo koncem března tři miliony důchodců, z toho téměř půl milionu tvořily jednočlenné domácnosti žen a přes 120 tisíc jednočlenné domácnosti mužů.

Právě osamělí senioři jsou podle odborníků nejčastěji těmi, kdo by mohli mít velké potíže s placením nájemného velkých bytů.

Více o byznysu s byty pro seniory píší úterní Hospodářské noviny

Čtěte více v Hospodářských novinách

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Stát zjistil, že nemá byty pro důchodce. Začal podporovat byznys se senior parky (jo)
senior park-at si tam nastrkají své příbuzné,tato vláda nedělá...
Je to dobrej byznys ! (veb)
Pan podnikatel v okamžiku, kdy hodlal odložit starou maminku do...
Kyselka (t)
Možnost, jak využít zchátralý areál lázní v Kyselce.
Stát zjistil, že nemá byty pro důchodce. Začal podporovat byznys se senior parky (anonym)
Stát zjistil... A opět řeší věci prvoplánově, ačkoli nejjednodušší...
Stát by měl především podporovat akci : Jeden seniorbox do každé rodiny!! Tím dokáže kapitalismus své historické vítězství "Lásky a Pravdy! (disident)
Ve Staré Spartě také svrhávali seniory ze skály a historicky není...
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama