reklama
reklama
7. 8. 2012 | poslední aktualizace: 7. 8. 2012  15:35
Moravec: ČT inspirovala BBC

Letošní volební debaty na ČT budou bez stranických triček, transparentů a pískání, slibuje Moravec

Volební debaty na České televizi budou komornější, ale mají být i otevřenější. A fanouškové politických stran už do studia v tričkách s jejich logy neprojdou, slibuje vedení veřejnoprávní televize. Předvolební seriál ČT ke krajským volbám startuje 28. srpna.
Václav Moravec
Václav Moravec
foto: HN - Martin Svozílek

Česká televize zveřejnila podrobnosti o svém zpravodajství a pořadech k podzimním krajským a senátním volbám. Kromě komornějšího studia, bude pečlivěji vybíráno publikum a šanci představit se dostanou všechny kraje České republiky.

"Inspirovali jsme se BBC a pořady jako jsou Question time anebo Free speech," naznačil moderátor speciálních debat Václav Moravec.

Volební speciál

 

- Otázky Václava Moravce Speciál se budou vysílat každé úterý a čtvrtek večer od 21 hodin

- trvat budou 1,5 hodiny

- seriál odstartuje 28. srpna v Karlovarském kraji

- seriál skončí 8. října ve Středočeském kraji

1. V čem budou Otázky Václava Moravce Speciál jiné oproti předchozím debatám v roce 2008

V roce 2008 Česká televize vysílala pouze debaty ze tří největších krajů České republiky. Pro letošní krajské volby, projekt rozšířila na všechny kraje.

Oproti prvním debatám v roce 2006 bude prostor studia daleko komornější. Sály už nebudou otevřené široké veřejnosti. "V publiku bude 70 až 80 lidí, kteří budou pečlivě zváni. Diváci se ale budou moci zúčastnit debaty prostřednictvím internetu. Novinkou bude rubrika Vaše volba, což bude téma vybírané právě televizními diváky. Inspirovali jsme se BBC a pořady jako jsou Question time anebo Free speech," popsal novinky Moravec.

Oproti prvním debatám v roce 2006 bude prostor studia daleko komornější. Sály už nebudou otevřené široké veřejnosti. "V publiku bude 70 až 80 lidí, kteří budou pečlivě zváni. Diváci se ale budou moci zúčastnit debaty prostřednictvím internetu. Novinkou bude rubrika Vaše volba, což bude téma vybírané právě televizními diváky. Inspirovali jsme se BBC a pořady jako jsou Question time anebo Free speech," popsal novinky Moravec.

2. Jak se bude vybírat publikum

Na stránkách České televize bude divákům k dispozici emailová adresa, přes kterou se budou moct do pořadu přihlásit. Část diváků našla televizei přes facebookové stránky tradičních Otázek. "Snažíme se, aby publikum odpovídalo věkem a vzděláním alespoň trochu české populaci," komentoval výběr moderátor. Projekt je podle něj i sociologickou sondou.

3. Co vedlo ČT ke změnám

Politické strany si na formát z roku 2006 příliš zvykly a vědí, jak ho využít. V živém přenosu se tak objevovaly transparenty se stranickými hesly nebo publikum ve volebních tričkách. Navíc atmosféra při přenosech v roce 2010 byla příliš bouřlivá a přehlušila samotný obsah debat. "Zpřesníme návštěvnický řád tak, aby lidé v publiku nebyli oblečeni do stranických triček, nevláli transparenty a nepískali," slíbil Moravec.

4. Kdo dostane do speciálu pozvání

Ve studiu bude šest favoritů na hejtmana, kteří vzejdou z výsledků dvou na sobě nezávislých předvolebních průzkumů. Ty si Česká televize objednává od agentur STEM/MARK a SC&C. "Zásadní novinkou je, že pro účast zástupců politických stran už nedáváme pětiprocentní hranici. Ten pořad více otevíráme," tvrdí moderátor Václav Moravec.

5. Nač se debata zaměří

Česká televize počítá s tím, že diváky bude zajímat hlavně sociální a ekonomická situace v jednotlivých krajích. Budou se objevovat témata transparentnosti a korupce, čerpání peněz z evropských fondů, fungování krajského zdravotnictví anebo stav dopravní infrastruktury. "Už si děláme přípravu, abychom šli co nejvíce do hloubky," dodal Moravec.

Autoři: Anna Fagotová
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Letošní volební debaty na ČT budou bez stranických triček, transparentů a pískání, slibuje Moravec (anonym)
čert vem trička když kozomrd Moravec zůstne
pepi gebls (čumfurt)
modra buzna je zrala na ředitele zeměkoule a nejen proto je tak...
Dovedu si představit televizi v Čestu bez ČT, NOVY, PRIMY... (anonym)
Vystačil bych si s ORF...
Proč ne Moravec (Traktorista realista)
Lepší moderátor v současnosti Není. Ale Klausům,Jaklům a jiným...
To jsme to dopracovali, (čtenářka)
když o tom, kdo se nám před volbami představí se svými názory...
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama