reklama
reklama
16. 8. 2012 | poslední aktualizace: 16. 8. 2012  10:39
Kraje mají v Bruselu kanceláře za miliony

Většina krajů má v Bruselu svou kancelář za miliony. Výsledky lobbistů jsou minimální

Lobbování v Bruselu využívají nejen státní instituce a firmy, ale i kraje. Vlastní zastoupení s kanceláří a zázemím tady má 12 ze 14 krajských regionů. V průměru jejich provoz stojí ročně 2,5 milionu korun. Viditelné úspěchy ale chybí.
Čtěte více o: Brusel | Kraje | Evropská unie
Vlajka EU, ilustrační foto
Vlajka EU, ilustrační foto
foto: archiv HN

V Bruselu je v současnosti 12 kanceláří, které patří jednotlivým krajům České republiky. Vedle stálého zastoupení Česka, v jehož bruselských kancelářích se nachází téměř stovka lidí, má svého vyslance v metropoli EU téměř každý region.

Roční provoz na jednu krajskou kancelář vyjde průměrně na 2,5 milionu korun. Mezi povinnosti delegátů patří zejména propagace kraje, příprava kulturních akcí, navazování kontaktů, domlouvání schůzek nebo práce se stážisty.

Na otázku IHNED.cz, jakého významného úspěchu pro svůj kraj kanceláře dosáhly, většina dotazovaných nedokázala jasně odpovědět.

Výjimkou byl například Liberecký kraj, jehož delegát Lukáš Vorel získal pro konkrétní sportovní akci v kraji finanční podporu Evropské komise.

Anketa
Domníváte se, že je potřeba, aby měly jednotlivé kraje své zastoupení v Bruselu?
8%
90%
Hlasovalo 426 čtenářů

„Před rokem byla v Liberci evropská zimní olympiáda mládeže, Evropská komise spolu s Evropským parlamentem uvolnily 50 milionů korun. To považuji za největší úspěch zastoupení,“ vysvětlil Vorel.

Vyslanec Plzeňského kraje Zbyněk Prokop se v Bruselu zabýval vysvětlováním manipulací s Regionálním operačním programem (ROP) Jihozápad. Bývalý šéf rady ROP Jihozápad Jiří Trnka a jeho podřízený Martin Půlpytel byli obviněni v kauze rozdělování evropských dotací na rozvoj regionů v Jihočeském a Plzeňském kraji.

Ostatní zástupci se při popisu své práce v Bruselu často odvolávají, že jsou pouze součástí týmu, a proto se zdráhají předkládat jednotlivé počiny jako své úspěchy.

Chybí větší spolupráce

Kdo je v Bruselu

Stálé zastoupení ČR při EU
České centrum - Český dům
Stálá delegace ČR při NATO
Agrární komora
CEBRE - Česká podnikatelská reprezentace při EU
CZELO - Česká kancelář pro výzkum a vývoj
CzechTourism
CzechTrade
Svaz měst a obcí ČR
Hlavní město Praha - Pražský dům
Jihočeský kraj
Jihomoravský kraj
Královéhradecký kraj
Liberecký kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Pardibický kraj
Středočeský kraj
Kraj Vysočina
Ústecký kraj
Zlínský kraj

„Nevím, jestli je rozumné, aby si každý kraj organizoval své zastoupení sám. Stojí to peníze a nejsem si jist, jestli se to potom vrátí,“ vyjádřil své pochybnosti europoslanec za ČSSD Libor Rouček.

"V Bruselu jako instituce Evropské unie funguje Výbor regionů, který sdružuje regionální a samosprávní členy. Je tedy na místě, abychom tam měli své zástupce," myslí si Rouček, zároveň ale dodává, že by „stálo za to podumat, jak to trochu zefektivnit.“

Spolupráce mezi europoslanci a delegáty krajů spočívá téměř výhradně v navštěvování kulturních a propagačních akcí pořádaných zastupitelstvími.

„Snažíme se chodit na akce, které dělají. Bohužel spolupráce nemá systematický ráz, a to by určitě měla mít. Nescházíme se pravidelně ani nevyhodnocujeme situaci regionů. Možná, že tuto díru by mohlo do budoucna překrýt stálé zastoupení v Bruselu,“ konstatoval europoslanec za KSČM Miroslav Ransdorf.

Trafika pro Rathova přítele

Pochybnosti do fungování zastoupení krajů v Bruselu vnesla nedávná kauza Středočeského kraje. Marek Semerád, starosta obce Cerhenice, měsíčně inkasoval od Středočeského kraje 90 tisíc korun a cestovní náhrady v eurech za to, že kraj v Bruselu zastupoval.

Opoziční ODS vypočítala, že si od prosince 2008 do května 2012 přišel na 3,9 milionu korun a dalších 56 237 eur (zhruba 1,4 milionu korun).

Výhodné podmínky mu zaručila mandátní smlouva s krajem, která není úplně běžnou formou spolupráce s vyslanci. Většina delegátů v Bruselu pracuje jako zaměstnanci krajského úřadu, a jejich plat tak stanovují tabulky.

Kromě toho ale kraj vydává peníze na náhrady, pronájem kanceláře, propagaci či pořádání akcí.

Semerád (ČSSD) nyní čelí podezření, že se na místo vyslance dostal díky přátelským kontaktům s bývalým hejtmanem Davidem Rathem, který je dnes ve vazbě kvůli korupční kauze.

Pochybnosti o jeho činnosti v zahraničí už dříve vyjádřila i Zuzana Moravčíková (ČSSD), hejtmanka kraje, která nahradila Ratha. Připustila, že osobně by místo v Bruselu zrušila, rozhodnutí ale chce nechat až na novém vedení kraje po podzimních volbách. "Moc velký přínos to podle mne nemá," dodala.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Většina krajů má v Bruselu svou kancelář za miliony. Výsledky lobbistů jsou minimální (Eliška)
Ráda bych upozornila na faktické chyby v článku, např. pokud vím,...
Joo.... to byly sny o minimálním státu... (Jaka)
ale početnost byrokracie neustále stoupá.... to je hnus.. pijavice...
čeští odborníci (Jan)
V této diskusi je několik lidí, co si dělají iluze že ty zastoupení...
čeští odborníci (Petr)
Rád bych se Vás zeptal, odkud pramení Vaše hluboká znalost věci?...
Mně se líbí ta anketa (Vždy připraven)
Přes devadesát procent respondentů si myslí že ne ,ale stejně...
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama