reklama
reklama
10. 8. 2012 | poslední aktualizace: 10. 8. 2012  17:47
Heger: V hospodách nebudou ani e-cigarety

Heger chystá další omezení pro kuřáky. Chce zakázat elektronické cigarety v hospodách

Ministerstvo zdravotnictví chce od příštího roku z restaurací vypudit i kuřáky, kteří si odvykají od tabáku a používají e-cigarety. Vše závisí na podpoře ODS, v jejíž řadách lobbuje odpůrce kouření Boris Šťastný.
Čtěte více o: cigarety | kouření | restaurace | Heger Leoš
Ilustrační foto
Ilustrační foto
foto: Archiv HN

Na chodníku před bary a restauracemi nebudou postávat jen kuřáci s klasickými cigaretami, ale i s těmi elektronickými.

S jejich zákazem uvnitř budov počítá právě dokončená novela ministra zdravotnictví Leoše Hegera, která má platit od příštího roku. HN mají její návrh k dispozici.

Úředníci tak postavili e-cigarety na roveň těm běžným tabákovým. „Musíme to tak udělat. V případě, že by se zákaz kouření na elektronické cigarety nevztahoval, mohlo by to v očích dětí a mládeže podlomit snahy o denormalizaci tabáku,“ vysvětluje ministrův náměstek Marek Ženíšek

Ženíšek však připouští, že ve sněmovně, kam novela doputuje v říjnu, vyvolá návrh velkou debatu.

Doposud se totiž poslanci a senátoři nedokázali shodnout na ničem víc, než na tom, že si restaurace mají vybrat, zda budou kuřácké či nekuřácké. Naproti tomu ve Francii nebo v Británii si kvůli ochraně nekuřáků člověk už léta nezapálí nikde.

Teď se mají přitom se zákazem svézt i elektronické cigarety, na něž přešla v rámci odvykání řada kuřáků.

„Podle odhadů e-cigaretu vyzkoušel každý třetí kuřák,“ potvrzuje Eva Králíková z Centra pro zavislé na tabáku. Z odvykání kouření se tak začal v posledních letech stávat v Česku zajímavý byznys. Prodeje rostou o desítky procent.

Šťastný shání podporu v ODS

Hegerův úřad přesto počítá s tím, že zatím nejpřísnější protikuřácké opatření projde. Podpořit ho totiž má i ODS, která byla dosud proti. Zajistit to chce její poslanec a šéf zdravotnického výboru Boris Štastný, který s ministerstvem na návrzích spolupracuje.

„Jeho snahu velmi oceňujeme a doufáme, že bude schopen sehnat politickou podporu jak ve sněmovně, tak v Senátu, protože v minulosti byla právě vždy část této strany proti snaze zákon zpřísnit,“ potvrzuje náměstek Ženíšek.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Zákaz elektronických? (Toscana)
Tak tohle je už obyčejná buzerace jak v Rusku. Já bych zakázal...
Heger chystá další omezení pro kuřáky. Chce zakázat elektronické cigarety v hospodách (anonym)
No a co třeba rovnou zakázat hospody, pane Heger ? A nebo ještě...
Hloupé! (Martin)
To si jako myslí, že děti či dospívající začnou kouřit elektronické...
A jak chce (halalpig)
zmr. Boris a zmr. Heger zjistit,jestli mám v éčku 12tku nikotinovou,nebo...
Děti v hospodách (Bára)
No jo, co by tomu ty děti vysedávající po hospodách, chudáci řekly.
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama