reklama
reklama
15. 8. 2012 | poslední aktualizace: 15. 8. 2012  12:28

Zákon o ochraně ovzduší změní život statisícům domácností

Stovky tisíc českých domácností čeká výměna kotle na tuhá paliva za nový, vyhovující přísnějším ekologickým normám. Důvodem je novela zákona o ochraně ovzduší, která vstoupí v platnost 1. září 2012.
Znečištění ovzduší, ilustrační foto
Znečištění ovzduší, ilustrační foto
foto: archiv HN

Na to, co čeká majitele kotlů na tuhá paliva, jsme se zeptali Romana Švantnera, produktového manažera společnosti ENBRA, která se zabývá technickým zařízením budov.

Na co se musí majitelé starších kotlů od září připravit?

Díky novele zákona o ochraně ovzduší nebude v roce 2022 možné provozovat kotle na tuhá paliva, které nevyhoví přísnějším emisním normám. Pokud však domácnosti investují do nového kotle, získají úspornější a ekologičtější zařízení.

Novela zákona o ochraně ovzduší nařizuje od července 2017 pravidelné revize kotlů na tuhá paliva. Až od 1. 1. 2022 však budou mít domácnosti povinnost na základě těchto revizí prokázat, že jejich kotel normám vyhovuje. V opačném případě jim bude hrozit pokuta až 50 000 korun. Kontrolním orgánem přitom bude příslušný obecní úřad. Zákon tedy provozování nevyhovujících kotlů přímo nezakáže, v praxi však už jejich provoz nebude kvůli sankcím možný.

Kotle budou řazeny do emisních tříd – co to přesně znamená?

Emisní třídy specifikují účinnost a míru vypouštěných emisí kotlů na tuhá paliva podle normy ČSN EN 303-5. Současné kotle první a druhé emisní třídy jsou považovány za zastaralé, od ledna 2014 je nebude možné koupit a od roku 2022 ani provozovat. V té době už bude možné používat jen úspornější a ekologičtější kotle třetí a vyšší emisní třídy. Ty jsou v prodeji už dnes. O tom, jaké emisní třídy kotel splňuje, by měl poskytnout informace prodejce. Informace jsou uvedeny také v technických specifikacích daného zařízení. Pravdou však je, že kotle, které přísnější emisní normy splňují, se v současnosti hledají hůře. Výrobci jich zatím na trhu moc nenabízejí.

Na co by si lidé ještě měli při výběru kotle dávat pozor?

Někteří výrobci začínají nabízet takzvané přestavbové sady, s jejichž pomocí je možné starší kotel modifikovat tak, aby třetí emisní třídě vyhovoval. Koupě kotle první a druhé emisní třídy a následné pořízení přestavbové sady však nemusí být v delším časovém horizontu finančně výhodné. Zákazník si totiž nejdříve koupí nový kotel s nižší emisní třídou a pak musí ještě investovat do přestavbového kitu. Navíc tato přestavba nemusí být jednoduchá. Osobně bych proto vždy doporučoval investici do moderního kotle, který již dnes přísnější normy splňuje.

Budou nové kotle dražší?

Investice nebude tak velkým zásahem do rodinného rozpočtu, jak se někdy tvrdí. Na trhu jsou již k dostání i poměrně levné kotle na uhlí či dřevo s nízkými emisemi podle požadavků zákona.

Michal Doležel

Roman Svatner

Roman Švatner, produktový manažer společnosti ENBRA
Problematice vytápění se věnuje již řadu let. Ve společnosti ENBRA, kde zastává pozici produktového manažera, působí od roku 2007. Poskytuje plnou interní i externí technickou podporu a současně vyhledává a testuje nové produkty.

Firma ENBRA byla založena roku 1991 a od svých počátků až do dnešní doby se profiluje jako klíčový hráč v oblasti technického zařízení budov. Obchodní a zakázkové aktivity společnosti zahrnují mimo jiné také oblast měření spotřeby tepla, indikace dodaného tepla v bytech, rozúčtování nákladů na vytápění, dodávky bojlerů, kotlů, energetické audity budov a mnoho dalšího. Společnost ENBRA provozuje rovněž nejrozsáhlejší síť špičkově vybavených autorizovaných metrologických středisek v ČR a SR.

 

 

Autoři: Michal Doležel
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama