reklama
reklama
16. 8. 2012 | poslední aktualizace: 16. 8. 2012  11:15
BÝVALÝ HEJTMAN DOSADIL DO VEDENÍ NEMOCNIC SVÉ LIDI. A Z KRAJSKÝCH PENĚZ JE PLATIL I JAKO PORADCE

Rath vyplatil pět milionů utajovaným poradcům

foto:

Za Davida Ratha to byla vždy přísně tajná informace: nikdo neměl vědět, kdo jsou poradci středočeského hejtmana a jaké dostávají odměny. HN teď, když Rath sedí už čtvrtý měsíc ve vazbě kvůli obvinění z korupce, přehled poradců z krajského úřadu získaly. Od podzimu 2008, kdy po vítězství ČSSD v krajských volbách přišel na hejtmanství, vyplatil Rath svým externím poradcům z krajské pokladny přibližně 5,36 milionu.

Oficiální dokumenty ukazují, že na výplatní listině byli tři lidé, které Rath zároveň nasadil do středočeských nemocnic. Právě těch, do jejichž hospodaření vidělo jen pár zasvěcených. A jejichž zakázky Rath a spol. podle policejních odposlechů manipulovali tak, aby z nich mohli kasírovat milionové úplatky.

Nejštědřejší byl ke svému pobočníkovi a mluvčímu středočeských špitálů Patrikovi Tomšů. Tomšů už dřív přiznal, že jako zástupce nemocnic bral kolem 100 tisíc měsíčně. K tomu si ho někdejší hejtman najímal ještě jako experta na kulturu a sport. Co měl přesně v téhle roli na starosti, je těžké zjistit. Včera Tomšů svůj mobil nezvedal.

Dalšími dvěma klíčovými poradci byli advokáti Jan Mach a Aleš Buriánek, s nimiž se Rath znal ještě z doby, kdy šéfoval České lékařské komoře. Pomáhali mu také vymýšlet, jak se mají středočeské nemocnice vyhnout vybírání poplatků. Mach dostal jako poradce pro zdravotnictví a právo 1,25, Buriánek pak za stejné služby 1,3 milionu. S Machem se včera HN nepodařilo spojit ani přes jeho sekretářku. Stejně tak s Buriánkem.

Také oba tito právníci měli důležité role ve středočeských nemocnicích: seděli v představenstvech nemocnic akciovek v Kolíně, Mladé Boleslavi, Kladně, Příbrami a Benešově. A každá z těchto nemocnic musela měsíčně odvádět 150 tisíc do zastřešující organizace, kterou vedla Rathova spolupracovnice, dnes rovněž obviněná Kateřina Pancová. Rath nikdy přesvědčivě nevysvětlil, kde dohromady víc než 19 milionů skončilo.

Nová hejtmanka Zuzana Moravčíková (ČSSD) krátce po nástupu do funkce všechny poradenské smlouvy zrušila. Podle ní nebyly služby poradců vůbec potřeba.

 


null

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama