reklama
reklama
16. 8. 2012 | poslední aktualizace: 17. 8. 2012  09:15
Praha přijde ročně o 650 milionů

Senát schválil více peněz pro menší obce a města. Praha přijde ročně o 650 milionů

O 1,1 miliardy méně dostanou z rozpočtu čtyři největší česká města. Menší obce a města si naopak o 12 miliard přilepší. Novela rozpočtového určení daní prošla hladce, proti byli jen dva senátoři. Na nová pravidla doplatí i obce s velkou rozlohou.
Čtěte více o: město | obec | daně
Praha, ilustrační foto.
Praha, ilustrační foto.
foto: HN - René Volfík

Senátoři ve čtvrtek schválili vládní novelu rozpočtového určení daní, která posiluje příjmy menších sídel na úkor čtyř největších měst. Menší města a obce by měly dostat navíc celkem asi 12 miliard korun, naopak čtyři největší města přijdou asi o 1,1 miliardy. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky.

Praha by měla podle novely přijít ročně o 650 milionů korun, Brno o 203 milionů, Ostrava o 158 milionů korun a Plzeň o 90 milionů korun.

Menší obce a města dosud dostávají v průměru 6800 korun na jednoho obyvatele. Změnou zákona se to má zvýšit v průměru na zhruba 9000 korun.

Vláda navrhovala, aby se při výpočtu příjmů obce zohledňovala rozloha do tří hektarů na jednoho obyvatele. Poslanci ale zvýšili tento limit na deset hektarů.

Na limit doplatí obce, které mají velkou rozlohu. Často se jako příklad uvádí šumavská obec Modrava. V důsledku omezení si pohorší asi 57 obcí, podle původní vládní verze by jich bylo ale několikanásobně víc.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) uvedl, že tato šedesátka obcí přijde dohromady řádově o desítky milionů korun. Šumavská senátorka Jiřina Rippelová (dříve ČSSD) uvedla, že například deset pohraničních obcí v jejím regionu bude celkem připraveno o víc než 16 milionů korun.

Na problémy takovýchto obcí, zejména v bývalých Sudetech, upozorňoval i starosta Božího Daru a senátor za Karlovarsko Jan Horník (TOP 09). Novelu ale nakonec podpořilo 58 ze 66 přítomných senátorů, proti byli pouze dva - Jiří Bis z ČSSD a Milan Pešák z ODS.

Obce by měly získávat 20,83 procenta z vybrané daně z přidané hodnoty proti vládou navrhovaným 21,93 procenta. Z daně z příjmů zaměstnanců by měly dostávat 22,84 procenta.

Autoři: ČTK
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Nevhodný příspěvek ()
Tento příspěvek byl redakcí označen jako nevhodný.
Ty počty nesouhlasí (Ach jo (bls1))
Neříkám, že je to špatně, ale znamená to, že zase zchudne státní...
ceske mesta (anonym)
Brno a Ostrava lezi v cechach? Uz nas vsechny pocestete, paraziti.
Omluva za redaktory (Le Chien Rouge)
ležíte v zemích kr. Českého. Je to tak lepší?
Hlavně "pravicový" naplaveniny do Prahy (Le Chien Rouge)
zase příště volte TOPO9, která tohle Gazdíkovy a jeho !starostům"...
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama