reklama
reklama
27. 8. 2012 | poslední aktualizace: 11. 1. 2013  22:11
Zeman v průzkumu dohání Fischera

Prezident Miloš Zeman? V průzkumu na vedoucího Fischera ztrácí jen 1,4 procenta

Prezidentské volby by v prvním kole vyhrál nezávislý kandidát Jan Fischer těsně následován kanditátem zemanovců Milošem Zemanem. Šance Jana Švejnara, který stále s účastí o post hlavy ČR váhá, se rapidně snižují.
jum
Miloš Zeman, kandidát na českého prezidenta
Miloš Zeman, kandidát na českého prezidenta
foto: HN - Jan Schejbal

Souboj o post hlavy České republiky se může stát duelem dvou expremiérů: Jana Fischera a Miloše Zemana. Naznačuje to průzkum společnosti ppm factum research zaměřený na přímou volbu prezidenta.

Pokud by lidé volili letos v srpnu, nejvyšší šanci na zvolení v prvním kole by měl nezávislý kandidát Jan Fischer. Jeho pozice se ale může změnit, kandidát SPOZ Miloš Zeman na něj totiž ztrácí jen 1,4 procentního bodu.

"Šance Jana Švejnara se rapidně snižují, ostatní kandidáti mají do sedmi procent hlasů," uvádí sociolog a spolumajitel agentury Jan Herzmann.

Anketa

Průzkumu se zúčastnila necelá tisícovka respondentů. Z jejich odpovědí vyplývá, že k volbám by šlo 59 procent z nich.

"Ani jeden z navrhovaných kandidátů by v prvním kole přímé volby nezískal nadpoloviční většinu hlasů. Do druhého kola by postoupili dva nejsilnější kandidáti: nestranický Jan Fischer se ziskem rovných 22 procent a jako jasná jednička levicových voličů Miloš Zeman se ziskem 20,6  procent hlasů," doplnil Herzmann.

Fischer už má 50 tisíc podpisů

Bývalý premiér úřednické vlády Fischer sehnal jako druhý právě po Zemanovi 50 tisíc podpisů, díky kterým se může volby účastnit. Jeho týmu se hranice podařilo dosáhnout za 50 dní.

Třetí Jan Švejnar, který se naopak ještě ani nerozhodl, už výrazně zaostává, zisk 12,2 % hlasů ho čím dál více vzdaluje od možné účasti ve druhém kole prezidentské volby. Původně tvrdil, že se tak stane ve chvíli, kdy budou přijatá jasná pravidla přímé volby, později své rozhodnutí oddálil na období prázdnin.

Okamura přeskočil Dienstbiera

V pořadí čtvrtý Tomio Okamura aktuálně přeskočil se ziskem 7,3 % Jiřího Dienstbiera, jehož modelové skóre dosahuje 6,5 %. Další dva kandidáti mají ve volebním modelu téměř shodný výsledek: Jana Bobošíková (5,3 %) a Karel Schwarzenberg (5,2 %).

Nad tříprocentní hranici by se ještě dostali Přemysl Sobotka (4,8 %), Zdeněk Tůma (4,2 %) a s rovnými 3,0 % hlasů kandidátka KDU-ČSL Zuzana Roithová.

Václavu Klausovi skončí funkční období 7. března 2013, přímá volba by se tedy měla poprvé konat mezi 6. lednem a 5. únorem příštího roku.

Autoři: jum
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Prezident Miloš Zeman? V průzkumu na vedoucího Fischera ztrácí jen 1,4 procenta (buggatti)
Miloš Zeman by byl tedy " ideální prezident ", král hulvátů. Posluhovač...
Vandas na hrad (AIn)
A Tomáš Vandas jakožto nepohodlný se ani do seznamu nedostal....
Těším se na volební gulášky a debilní politická divadélka (sword)
Klauni se budou předbíhat v politických kotrmelcích, budou to...
Na ty naše politiky by snad jen platil pan Franz. (Volič)
A přál bych jim to !
to je jediná alternativa (volím Randáka)
proti sociálně patologickému prostředí, které zde vybudovala ODS...
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama