reklama
reklama
27. 8. 2012 | poslední aktualizace: 27. 8. 2012  15:54
Inspekce udělila pokutu NP Šumava

Inspekce udělila NP Šumava pokutu za boj s kůrovcem, zaplatit má půl milionu

Boj s kůrovcem na Šumavě neprobíhal v minulosti správně. Inspekce životního prostředí kvůli tomu vyměřila národnímu parku téměř půlmilionovou pokutu. Jeho vedení se ale odvolá, podle ředitele Mánka bylo například použití biocidů nutností.
Kácení stromů na Šumavě
Kácení stromů na Šumavě
foto: HN - René Volfík

Česká inspekce životního prostředí udělila Národnímu parku Šumava pokutu 450 tisíc korun za nesprávné postupy úřadu v letech 2010 a 2011.

Dostal ji za rušení hnízdění tetřeva, použití biocidů v boji s kůrovcem bez vydané výjimky a za tvorbu holin u jezera Laka na Klatovsku. Informoval o tom mluvčí parku Pavel Pechoušek. Park se proti rozhodnutí inspekce odvolá.

Nesprávné postupy podle inspekce probíhaly za ředitelů Františka Krejčího a Jana Stráského. Podle současného šéfa Jiřího Mánka si Šumava v poslední době vybrala cestu zastavení kůrovce a neriskování postihů za nečinnost. A kvůli tomu musel podle něj zasahovat někdy i za cenu rušení hnízdění tetřeva nebo použití biocidů.

"Mohli jsme riskovat postih od inspekce, nebo kůrovce nechat dál řádit v šumavských lesích a riskovat možnost trestů jako na Slovensku," uvedl Mánek. Připomněl, že bývalým slovenským ministrům životního prostředí hrozí trest odnětí svobody za to, že nepovolili kácení kůrovcem napadených stromů v prvních zónách NP Vysoké Tatry.

Podle Mánka, který byl za Stráského náměstkem ředitele, park přitom v poslední době začal kácet postižené stromy v menší míře a šetrnějším způsobem. "Ale dříve pokuta za horší metody paradoxně nehrozila," řekl Mánek.

Dodal, že pokud by park vůbec nezasahoval, kůrovec by zničil mnohem více lesa. Podle poslední statistiky museli na Šumavě kvůli škodlivému broukovi pokácet za pět let milion stromů.

"Jestli za takové kroky dnes máme platit pokutu, je to paradoxní. Ale vzhledem k úspěšné misi a zastavení kůrovcové kalamity a při vědomí, že jsme tím snížili škody, zachránili další statisíce stromů a snížili o miliony náklady pro případ, že by se kalamita měla asanovat ještě další rok, tak je případná pokuta pro nás akceptovatelná," uvedl Mánek.

Pravda ekologických aktivistů

Nešetrné kácení v národním parku i využívání biocidů kritizují ekologičtí aktivisté. Loni v nejpostiženější oblasti Na Ztraceném dokonce uspořádali týdenní blokádu, aby kácení stromů zamezili.

Podívejte se, jak aktivisté protestovali proti kácení stromů v NP Šumava

"Šéf parku Jan Stráský začal používat proti kůrovci chemické postřiky, i když to zákon o ochraně přírody v národním parku přísně zakazuje a výjimku k tomu zatím nedostal," konstatoval před rokem Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Sdružení se se zjištěním obrátilo na ministerstvo životního prostředí, inspekci i soud.

Park biocidy rozmístil v mokřadech, ačkoli na to neměl povolení, potvrdila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Parku za to hrozí sankce až milion korun.

Autoři: ČTK, jum
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Inspekce udělila NP Šumava pokutu za boj s kůrovcem, zaplatit má půl milionu (rychlik)
jestlipak tu pokutu Jenda Stránský zacáluje....:-)
Státní instituce pokutuje státní instituci . (anonym)
Pokutován je občan a ne chybně rozhodující a placení zaměstnanci...
Doufám, že pokutu zaplatí soudruh Stráský (pražák)
aby věděl, že kecy nemaj cenu a za blbost se platí. V případě,...
milý mladý diskutére (anonym)
pokud jste skutečně z Prahy , tak se věnujte třeba DPP a ne tomu...
Inspekce udělila n.p. Šumava pokutu za boj s kůrovcem (ok2cv)
Inu parasit parasita chrání...
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama