reklama
reklama
28. 8. 2012 | poslední aktualizace: 29. 8. 2012  08:36
Kurzarbeit pro Česko potvrzen

Kurzarbeit pro Česko potvrzen, práci nahradí vzdělávání. Firmy dostanou první miliony

Ministerstvo práce začne v polovině září rozdělovat 400 milionů korun v rámci státní pomoci firmám v nouzi v podobě takzvaného kurzarbeitu. Zaměstnanci, kterým se tak zkrátí pracovní doba, ale doma nezůstanou. Budou se muset vzdělávat ve speciálních kurzech.
Čtěte více o: ministerstvo | práce | podpora
Ilustrační foto
Ilustrační foto
foto: Alžběta Jungrová

V polovině září začne ministerstvo práce a sociálních věcí rozdělovat 400 milionů korun tuzemským podnikatelům, jejichž firmám klesl počet zakázek natolik, že by jinak museli propouštět. Pokud firmy úspěšně projdou schvalovacím procesem, peníze by měly čerpat do dvou měsíců.

Nepůjde ale o kurzarbeit podle německého vzoru – tedy, že se zaměstnancům zkrátí pracovní doba podle počtu zakázek a zbývající čas stráví doma a stát jejich mzdu doplatí. Čeští zaměstnanci se v době, kdy pro ně nebude jejich obvyklá práce, budou muset vzdělávat ve speciálních kurzech.

„Chceme především udržet pracovní místa. Zároveň jsme nechtěli, aby lidé jen tak seděli doma a pobírali plat,“ vysvětluje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Podporu z evropského programu Lidské zdroje a zaměstnanost bude moci získat firma, jejíž tržby meziročně v období tří měsíců klesly minimálně o 20, maximálně ale o 60 procent. „Nechceme zachraňovat podniky, které vyloženě skomírají, ale ty, které se ocitly v přechodně obtížně situaci,“ říká Drábek.

Firma, která splní tuto základní podmínku, a jejíž žádost o dotaci schválí příslušná pobočka Úřadu práce, bude moci čerpat podporu až šest měsíců. Ve výjimečných případech dokonce rok. Po tuto dobu bude na jeden plat zaměstnance v režimu kurzarbeit čerpat do jednatřiceti tisíc korun.

„Pokud má firma pro zaměstnance práci pouze na čtyřicet až osmdesát procent pracovní doby, uhradí pouze tyto mzdové náklady. Zbytek doplatí stát,“ popisuje náměstek ministra práce a sociálních věcí Karel Machotka, do jehož agendy projekt spadá.

Úřednická kontrola

 

Zbývající čas se zaměstnanci budou vzdělávat v kurzech, se kterými opět finančně pomůže stát, a to ještě nad rámec dotace na platy. „Kurzy mohou být zajišťovány samotnou firmou, nebo externisty,“ doplňuje Machotka. V kurzech by měla převažovat praktická část nad teoretickou a vždy by měly být spjaty s dosavadním profesí zaměstnance.

Úředníci úřadu práce a ministerstva budou projekty kurzarbeitu průběžně kontrolovat. Na konci srpna příštího roku je pak vyhodnotí. Pokud se osvědčí, má připraveno dalších 400 milionů korun, kterými by kurzarbeit podpořila na další rok.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Kurzarbeit pro Česko potvrzen, práci nahradí vzdělávání. Firmy dostanou první miliony (anonym)
Ani korunu statu. Ti zlodejsti debilove si opravdu nezaslouzi...
Je třeba umožni normální propouštění (anonym)
O tom to celé je. Když je možné zaměstnance zaměstnat ale už ho...
Kurzarbeit pro česko potvrzen (ok2cv)
Miliony kamarádům samozřejmě přijdou vhod. TVRDÝ ZÁKAZ TÉMĚŘ JAKÉKOLI...
:-( (rkkk)
Lidi tuhle vládu zvolili, protože jim před volbama bylo slibováno,...
TUNEL (anonym)
nic jiného než další nesmyslný výmysl pana Drábka
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama