reklama
reklama
13. 9. 2012 | poslední aktualizace: 13. 9. 2012  18:15
Trest z Bruselu: Česko ztratí miliardu eur

Česko zřejmě přijde o 25 miliard korun z EU. Brusel nás potrestal za chyby s dotacemi

Úředníci v Česku chybovali, a to se teď pravděpodobně vymstí celému státu. Evropská komise se rozhodla, že neproplatí miliardu eur na dotacích, v přepočtu tedy více než 25 miliard korun. Jde o programy dopravy, ekologie, podpory podnikání a zkorumpovaný regionální program Severozápad.
pek
Čtěte více o: dotace EU | ROP Severozápad | Brusel
Také složitá agenda čerpání fondů EU nahrává "překračování pravidel".
Také složitá agenda čerpání fondů EU nahrává "překračování pravidel".
foto: Jiří Němeček

Chyby úředníků v čerpání evropských dotací nás zřejmě přijdou hodně draho: Evropská komise rozhodla, že Česku nevyplatí miliardu eur, v přepočtu tedy více než 25 miliard korun. Informoval o tom server Aktuálně.cz s tím, že částka ještě není konečná a podle všeho se zvýší.

Přesná čísla zatím nejsou k dispozici, protože ministerstva a Evropská komise je zatím nezveřejnily.

"Jednou z podmínek Evropské komise bylo, že je materiál důvěrný do doby uzavření auditu," řekl pro Aktuálně.cz za ministerstvo dopravy Martin Novák. A shodně hovoří i mluvčí dalších resortů.

Média tak musí vycházet z neoficiálních údajů. Už MF Dnes v minulosti spočítala, že v neproplacených dotacích některých resortů Česko přijde minimálně o 20 miliard korun. 

Podle informací Aktuálně.cz se teď jedná o 25 miliard ve čtyřech dotačních programech: o 20 miliard korun přijdou programy doprava a životní prostředí, o více než 3 miliardy regionální program Severozápad (Ústecký a Karlovarský kraj), kde policie nyní rozkrývá korupci, a o dvě miliardy by měl přijít program Podnikání a inovace, který měl údajně vytvořit pochybný systém podpor vyplácených Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou.

Nevyplacené peníze se budou muset hledat ve státním rozpočtu, do rezerv budou nuceni sáhnout kvůli ROP Severozápad i dva výše zmíněné kraje.

Kvůli chybám bude navíc podle všeho nutné přepracovat i rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2013. Rozpočet fondu, přes který se financují klíčové tuzemské dopravní stavby, nyní čeká na schválení na vládě.

Pokuta i pro školství

Kromě toho ještě musí s několikamiliardovou pokutou počítat ministerstvo školství za chyby v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Ten spravuje 55 miliard korun a sankce by neměla překročit pětimiliardovou hranici.

"Výše finanční korekce byla stanovena na základě posouzení významnosti jednotlivých zjištění auditu Evropské komise v jednotlivých prioritních osách. Korekce byla uplatněna v intervalu 5 až 10 procent," uvedl mluvčí Hynek Jordán.

Výpočet konečné částky nechala Evropská komise na ministerstvu, které pošle svůj návrh do Bruselu nejpozději koncem září.

Další ztráty

Ztrátám se nevyhnou podle informací ministerstva financí ani ROP Severovýchod (Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj) a program IOP, který společně spravují ministerstva pro místní rozvoj, zdravotnictví, vnitra a kultury.

A začíná také kontrola středočeského regionálního programu, tedy titulu, kde měl v minulosti jedno z klíčových slov exhejtman David Rath, v květnu obviněný z korupce.

Autoři: pek
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Ministerstvo školství porušilo zákon....... (Honza)
Správný titulek: Pan ing. Zloděj z ministerstva školství se dopustil...
Proč hledat viníky? Žádní přece nejsou,nebudou a nikdy nebyli! (Severozápadní Ježek)
Tady Orel, tda orel. Prosím vás, hlavně nesahejte na mosteckého...
...ROPy jsou naprosto šílené v celé republice nejen na "severu". ... (Za mne mi to připadá směšně málo....)
...
JEDNÁ SE O DŮKAZ VYPLNĚNÍ VĚŠTBY PROFESORA KLAUSE, ZTRÁTY ČESKÉ NÁRODNÍ SUVERENITY V €U (Velmi pravděpodobně i vámi vyvolený Kraď)
DŮKAZ VYPLNĚNÍ VĚŠTBY PROFESORA KLAUSE, ZTRÁTY ČESKÉ NÁRODNÍ SUVERENITY...
Protoze evropsti politici z Bruselu take rozkradaji, (Ink)
budou s placenim brzdit. Nemaji penize....
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama