reklama
reklama
20. 9. 2012 | poslední aktualizace: 21. 9. 2012  08:45
Průzkum: Komunisté přeskočili ODS

ČSSD, KSČM, ODS. Nálada českých voličů přeje levici, ovládla by parlament

Pokud by měla vláda premiéra Petra Nečase dát na průzkum veřejného mínění, musela by Strakovu akademii opustit. Pravice v Česku by nyní nebyla schopna v případných volbách získat většinu v parlamentu.
Čtěte více o: průzkum | preference | volby
Ilustrační foto
Ilustrační foto
foto: Ekonom

Pokud by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, zvítězila by v nich ČSSD s 31,5 procenta hlasů. Druhá by skončila KSČM s 21 procenty a třetí příčku by obsadila ODS s 20,5 procenta hlasů.

K volbám by podle průzkumu agentury CVVM přišlo 57 procent oprávněných voličů. 

Do sněmovny by se podle něj dostala ještě TOP 09 s 8,5 procenta hlasů a KDU-ČSL se šesti procenty. Tři procenta rozhodnutých voličů preferují Stranu práv občanů - Zemanovce (SPOZ) a 1,5 procenta Stranu zelených (SZ).

Popularita ČSSD v červnu spadla z květnových 36,5 procenta na 31 procent, v září se o půl procentního bodu zvýšila. Preference KSČM za od května pohybují okolo 21 procent a ODS si polepšila z květnových 17 na zářijových 21 procent.

TOP 09 by v květnu volilo 10,5 procenta lidí, nyní to je 8,5 procenta. Preference KDU-ČSL byly v květnu na 5,5 procenta, v červnu stouply na sedm procenta a nyní jsou na šesti procentech.

"Průzkum jednoznačně odráží to, jak je vnímána současná pravicová vláda," konstatoval olomoucký politolog Pavel Šaradín. Více než konflikty uvnitř ODS má podle něj na průzkum preferencí vliv zejména to, jak se prezentuje premiér Petr Nečas a další vrcholní politici této strany.

K volbám do sněmovny by v září přišlo 57 procent lidí s volebním právem, z toho 28 procent určitě a 29 procent spíše. Naopak určitě by nepřišlo 29 procent voličů a deset procent spíše ne. Sedm procent dotázaných odpovědělo, že zatím neví.

Průzkum se uskutečnil mezi 3. a 10. zářím letošního roku a v jeho rámci odpovídalo 1036 respondentů.

Autoři: ČTK, jum
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
už vidím pravicový volební klip kde mádl varuje před zlou levicí (Jo)
která se chystá oprášit klementy gottwaldy,zrušit banány , zavřít...
Pravice totálně a tragicky selhala (anonym)
takže je celkem logicky řada na levici vzít správu státu do své...
bojkot voleb (Pepan)
Navrhuji totální bojkot voleb. Nevěřím, že zvolení zástupci lidu...
levice vede (alva)
až udělá KSČM s ČSSD v krajích koalice,to bude rozkrádaček! vždyť...
A Pravice je poctivá (Rozumbrada)
HAHAHA Kdo rozkradl republiku? PRAVICE blboune !
Zobrazit diskusi
Moderní obec poskytuje odborné informace z oblasti řízení, správy a ekonomiky měst a obcí, komunálních a technických služeb, životního prostředí, mezinárodní spolupráce a rozvoje infrastruktury obcí i regionů. Publikuje témata z oblasti legislativy, aplikované informatiky, odpadového hospodářství, veřejného pořádku, výstavby a rekonstrukce v obcích, péče o památky, podpory podnikání i rozvoje místní kultury a cestovního ruchu.
Newsletter
reklama
 Z aktuálního čísla
reklama
reklama
reklama